tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Najlepszy strzelec Euro wybrał Wisłę spośród trzech ofert. "Wierzę ludziom z Płocka"

Ondrej Zdrahala, środkowy rozgrywający reprezentacji Czech i król strzelców ME w Chorwacji, od lipca będzie zawodnikiem Orlen Wisły Płock. Na przenosiny namówił go Piotr Przybecki, którego... od kilku tygodni w klubie już nie ma. – Jeszcze nie byłem w takiej sytuacji, by trener, który sprowadzał mnie do klubu, został zwolniony zanim tam trafiłem, ale nie mam obaw – mówi.
Ondrej Zdrahala (fot. PAP/EPA)

"VOICE OF HANDBALL": MACIEJ GĘBALA. BUNDESLIGA, WISŁA, HEJTERZY i POLSKA MENTALNOŚĆ

W Płocku wobec czeskiego rozgrywającego mają spore oczekiwania. – Ma być reżyserem naszej gry, a także wspomagać młodszych kolegów doświadczeniem i wiedzą – mówił niedawno dyrektor klubu Michał Zołoteńko.

Od 35-latka będzie się jednak wymagało również trafień, choć może nie na takim poziomie jak podczas mistrzostw Europy, gdy w siedmiu meczach rzucił 56 goli. Zdrahala ma jednak tego świadomość.

Może 10 lat temu środkowy grał głównie dla zespołu, nie rzucał bramek. Teraz to się zmieniło, playmakerzy też odpowiadają za zdobywanie bramek. Jeśli nie decyduję się na rzuty, to defensywa rywali czeka na szóstym metrze i nie mogę wypracować pozycji dla kołowych czy kolegów z drugiej linii. Może nie muszę trafiać po 10 razy w meczu, jak zdarzało mi się na ME, ale kilka bramek to minimum – tłumaczy.

Jestem w dobrej formie, nie mam żadnych problemów ze swoim ciałem. Z wiekiem nabyłem też doświadczenia. Zawsze rzucałem dużo bramek, ale na ME mieliśmy sporo kontuzji i musiałem zagrać na nowej pozycji. Teraz kilku graczy wróciło i dorobek bramkowy jakoś się rozkłada, co było widać w meczu z Polską. Na Euro musiałem rzucać, bo nie mieliśmy zbyt wielu egzekutorów – dodaje.

Zdrahala w akcji (fot. PAP/EPA)

Do Płocka Czech przeniesie się ze szwajcarskiego St. Gallen. Wisła będzie jego 10. klubem w karierze, ale jednocześnie tym najbardziej znanym. Przeciętnemu kibicowi nazwy drużyn jak Bodoe HK, TM Tonder czy DHC Rheinland niewiele bowiem mówią, a głównie w takich zespołach grał ostatnio Zdrahala.

Po styczniowym Euro do Czecha z ofertami zgłosiło się kilka klubów. On miał jeden warunek – zespół musi występować w Lidze Mistrzów lub Pucharze EHF. – Dostałem wiele ofert, do moich kryteriów pasowały trzy. Wybrałem Płock, bo czuję, że mogę spędzić tam dobry okres – stwierdza.

Chciałem grać na najwyższym poziomie i myślę, że Wisła znajduje się na tym poziomie. Może dwa ostatnie lata nie były takie dobre, ale mam nadzieję, że z przyszłoroczną drużyną osiągniemy wszystkie nasze cele – dodaje. Jednocześnie, ma zaufanie do szefostwa Wisły w kwestii wyboru nowego trenera.

Piotr Przybecki (fot. PAP) To Piotr Przybecki chciał mnie w zespole, ale teraz nie ma go już w klubie. Nie byłem jeszcze w takiej sytuacji i zobaczę, jak się to rozwiąże. Mam nadzieję, że zarząd znajdzie dobrego trenera. Nie mam jednak obaw. Wierzę ludziom z Płocka – odpowiada.

Zdrahala będzie jednym z czterech zawodników, którzy dołączą do Wisły przed startem nowego sezonu. Oprócz niego do Płocka przeniosą się Żiga Mlakar (prawy rozgrywający), Mateusz Góralski (prawoskrzydłowy) oraz Renato Sulić (obrotowy). Drużynę opuszczą Mateusz Piechowski (wyjeżdża do Hiszpanii), Maciej Gębala (transfer do Niemiec), Valentin Ghionea, Gilberto Duarte i Sime Ivić.

Zmiany kadrowe w Orlen Wiśle Płock przed sezonem 2018/19:
Przyjdą:
Mateusz Góralski (prawe skrzydło) – Piotrkowianin Piotrków Tryb.
Żiga Mlakar (Słowenia, prawe rozegranie) – Celje Pivovarna Lasko (Słowenia)
Renato Sulić (Chorwacja, koło) – Telekom Veszprem (Węgry)
Ondrej Zdrahala (Czechy, środek rozegrania) – St. Otmar St. Gallen (Szwajcaria)

Odejdą:
Gilberto Duarte (Portugalia, lewe rozegranie) – ? Montpellier HB (Francja)
Maciej Gębala (koło) – SC DHfK Lipsk (Niemcy)
Valentin Ghionea (Rumunia, prawe skrzydło) – ? Sporting CP Lizbona (Portugalia)
Sime Ivić (Chorwacja, prawe rozegranie) – ?
Mateusz Piechowski (koło) – Logrono La Rioja (Hiszpania)

podobne informacje

Wisła liderem grupy w Lidze Mistrzów. Adam Morawski i Ondrej Zdrahala "na językach"

Król strzelców Euro 2018 zagra w Orlen Wiśle Płock