tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kamil Stoch powitany z honorami na Podhalu

Podhale powitało w sobotę w Zębie koło Zakopanego Kamila Stocha, multimedalistę olimpijskiego i zdobywcę Pucharu Świata w skokach narciarskich. Wraz ze Stochem do jego rodzinnej miejscowości przyjechali m.in. kolega z brązowej drużyny igrzysk olimpijskich w Pjongczangu Dawid Kubacki, rodziny obu skoczków i przedstawiciele sztabu szkoleniowego.
Gorące powitanie Stocha w Zębie. "Bardzo miły moment"
Kamil Stoch wraz z żoną Ewą (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Krzysztof Miętus zakończył karierę

Pogoda dopisała, więc spotkanie z mieszkańcami Podhala, kibicami i turystami poprzedził przejazd przez wieś kilkudziesięcioosobowej góralskiej banderii konnej, za którą w białych landach podążali sportowcy i pozostali honorowi goście.

Na Bartolskim Wierchu swojego byłego ucznia powitała m.in. mieszkająca w Zębie Barbara Sobańska, dyrektor zakopiańskiego Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego.

– Witamy mistrza, którego cechuje wielka odwaga i pracowitość. Człowieka, który wyznacza nowe wartości i jest wzorem, w szczególności dla młodego pokolenia. Witamy cię Kamilu – powiedziała.

Kamil Stoch (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Te słowa wyraźnie wzruszyły Stocha, który powiedział, że cieszy się z tego, iż przygotowano dla niego, podobnie jak cztery lata wcześniej, tak piękną niespodziankę. A zaczął po góralsku.

– Piyknie Bóg zapłać, zeście się tu syćka – zębiany i nie ino ześli. I przechodząc na język literacki dodał: dziękuję wam wszystkim i każdemu z osobna za to spotkanie i za kibicowanie. To bardzo przyjemne uczucie, gdy wraca się do domu i spotyka z taką życzliwością – podkreślił.

Wśród upominków, które otrzymał w sobotę mistrz olimpijski z Soczi i Pjongczangu była m.in. kurtka od strażaków-ochotników z rodzinnej wsi. Wręczając ją przypomnieli, że cztery lata wcześniej skoczek otrzymał już strażacki hełm i jeżeli tak dalej pójdzie, to niebawem skompletuje cały ekwipunek.

– Tylko nie budźcie mnie w nocy do pożaru - prosił ze śmiechem Stoch i zaraz dodał: chociaż wiecie, że jak będzie trzeba, to ja zawsze jestem gotowy jechać z wami – zapewnił.

Kamil Stoch i Ewa Bilan-Stoch (L) (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Stoch wraz z żoną Ewą obdarowani zostali też m.in góralskimi odświętnymi, białymi, haftowanymi kożuszkami, tradycyjnymi obrazami malowanymi na szkle, pamiątkowymi statuetkami i naręczami kwiatów. Wśród upominków był też pamiątkowy medal przekazany dyrektor Sobańskiej przez jednego z mieszkańców... Zanzibaru, gdzie Stochowie spędzili miesiąc miodowy. Słowne i rzeczowe wyrazy uznania przekazano także Dawidowi Kubackiemu i jego najbliższym.

Nie zabrakło słodkiego poczęstunku. Stoch otrzymał od Andrzeja Łuszczka, miejscowego cukiernika, 100-kilogramowy tort przedstawiający trofea, które zdobył w minionym sezonie. Skoczek podziękował i sprawiedliwie obdzielił ciastem kilkaset obecnych na uroczystości osób.

Tej zimy czterokrotny olimpijczyk do dwóch mistrzowskich tytułów z Soczi dołożył: złoty indywidualny i brązowy drużynowy medal w Korei, srebrny krążek indywidualny i brązowy w drużynie na mistrzostwach świata w lotach w Oberstdorfie. Wygrał również wszystkie konkursy Turnieju Czterech Skoczni, cykle Raw Air i Planica 7, a sezon zwieńczył drugą w karierze Kryształową Kulą Pucharu Świata.

Fragment programu "Oko w oko" z Kamilem Stochem
"Nauka Latania", odc. 1: Styl w skokach narciarskich
"Nauka Latania", odc. 2: wiatr w skokach narciarskich
"Nauka Latania" odc. 3: lądowanie w skokach
"Nauka Latania" odc. 4: kombinezony skoczków
"Nauka Latania" odc. 5: pozycja najazdowa

podobne informacje

Puchar Świata w Zakopanem: Dawid Kubacki wygrał drugi trening

Puchar Świata w Zakopanem: Dawid Kubacki wygrał pierwszy trening

Puchar Świata w Zakopanem: Kamil Stoch, Piotr Żyła i Dawid Kubacki wśród faworytów. Będzie polskie podium?

Puchar Świata w Zakopanem: skoczkowie wskazali piosenki. Piotr Żyła porzucił disco polo