tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

VAR zawodzi w Serie A? "Było kilkanaście błędów"

Od obecnego sezonu VAR jest używany w Serie A. System wideoweryfikacji we Włoszech wywołuje jednak ogromne kontrowersje. Odniósł się do niego Nicola Rizzoli, były międzynarodowy arbiter z Italii...
Sędzia Daniele Orsato korzystający z VAR podczas meczu Sampdoria – Roma (fot. Getty Images)

Wojna w Serie A. Wszystkiemu winny VAR

Kibice są bardzo niezadowoleni z VAR. Ostatnio Marcello Nicchi, prezydent włoskiej federacji sędziów (AIA), wiceprezydent Narcisio Pisacreta oraz właśnie Rizzoli, który odpowiada za wybór sędziów, otrzymali listy z pogróżkami, do których dołączono również... naboje.

Nicola Rizzoli (fot. Getty Images) Mam nadzieję, że w tej kolejce nie było żadnych pomyłek. Myślę jednak, że w całym sezonie VAR popełnił 16-18 błędów. Technologia nie uczyni cię odpornym na pomyłki. Chodzi o to, by było ich jak najmniej – powiedział Rizzoli w rozmowie ze Sky Sports Itali.

Kierujemy się bardzo surowym, międzynarodowym protokołem, który ma wyeliminować dyskrecję w przypadku przewinień. Technologia musi interweniować w kluczowych sytuacjach. Powiedzmy, że sędzia rozmawia z VAR i mówi: "według mnie obrońca dotknął piłki, nie ma karnego". Wtedy dostaje odpowiedź: "nie, jesteś w błędzie, nie dotknął. Idź i to zobacz". To wyraźny przykład tego, kiedy potrzebne są powtórki – podkreślił Rizzoli, który sędziował ostatni finał mistrzostw świata.

podobne informacje

"Nie zrobiłbym tylu błędów". Debata na temat VAR

Euro 2016: znamy sędziów połfinałów. Marciniak – technicznym

IFFHS: Luis Enrique trenerem roku na świecie

Sędziował finał MŚ. Poprowadzi mecz Niemcy – Polska