tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Rewolucja w kalendarzu. Siatkówka jak piłka nożna?

Trwa dyskusja, dotycząca nowego kształtu kalendarza rozgrywek siatkarskich. Według pomysłów, przedstawionych przez przedstawicieli Polski we władzach międzynarodowej siatkówki, miałby przypominać terminarz znany z piłki nożnej. – Działacze w ogóle nie myślą o zdrowiu zawodników. To oni są najważniejsi, nie marketing – ocenił w rozmowie ze SPORT.TVP.PL Waldemar Wspaniały, były selekcjoner reprezentacji Polski.
Reprezentacja Polski w siatkówce (fot. PAP/Adam Warżawa)

Łukasz Kaczmarek – plażowicz w kadrze siatkarzy

Obecnie sezon rozgrywek siatkarskich podzielony jest na dwie części: rywalizację klubową i reprezentacyjną. "Granie w taki sposób, że kluby kończą sezon, a najlepsi gracze trafiają prosto do reprezentacji, powoduje, że po kilku miesiącach sportowcy są wyeksploatowani do granic możliwości. Jednocześnie w tej przerwie przeznaczonej na mecze reprezentacji (od połowy maja do połowy października) 90 proc. zawodników praktycznie ma wolne od siatkówki. To nikomu nie służy" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Mirosław Przedpełski, były prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, a obecnie członek zarządu federacji europejskiej (CEV) i światowej (FIVB).

Jan Nowakowski, Wojciech Włodarczyk, Robert Taht (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Na czym polegają główne założenia zmian? Przede wszystkim nie będzie sztywnego podziału na sezon reprezentacyjny i klubowy. Mecze reprezentacji miałyby być rozgrywane, tak jak choćby w piłce nożnej, w trakcie specjalnych okienek (10-12 dni), podobnie byłoby z wielkimi międzynarodowymi turniejami – nie musiałyby być rozgrywane zawsze w wakacje czy też jesienią. Taka zmiana oznaczałaby, że ligi mogłyby grać nie tylko przez pięć do sześciu miesięcy, lecz nawet od ośmiu do dziesięciu. Wszyscy zawodnicy braliby udział w całorocznych rozgrywkach, a system powodowałby, że automatycznie każdy z graczy, łącznie z największymi gwiazdami, które są najbardziej eksploatowane, miałby w roku od trzech do czterech tygodni wolnego.

Za dużo grania, za dużo imprez

Według Wspaniałego, problem nie leży w kształcie kalendarza, a w jego "przeładowaniu". – Nie do końca rozumiem ten pomysł. Zawodnicy grający w reprezentacjach i tak byliby najbardziej eksploatowani. Jestem przeciwko takim zmianom. FIVB nie reaguje na głosy ze strony trenerów i zawodników. Jest za dużo grania, za dużo imprez, co powoduje u siatkarzy problemy ze zdrowiem – skomentował.

Jego zdaniem, niekorzystne rozwiązania pochodzą tak z zagranicy, jak i z Polski. – Niepotrzebnie naszą ekstraklasę powiększono do 16 zespołów. Nie rozumiem też idei organizacji Klubowych Mistrzostw Świata, na których zarabiają jakieś spółki. W ubiegłym roku brała w nich udział ZAKSA, w której jestem członkiem zarządu. Wiem jakie koszty poniósł klub, nic korzystnego z tych rozgrywek nie wynikło – zwrócił uwagę były siatkarz i trener.

Radość siatkarzy ZAKSY Kędzierzyn-Koźle (fot. PAP/Krzysztof Świderski)

Po pierwsze dobro siatkarzy

W tym sezonie w miejsce Ligi Światowej pojawi się Liga Narodów. Rozgrywki trwać będą dłużej. Zakończą się, tak jak rok temu, 8 lipca turniejem Final Six, ale pierwsze mecze zaplanowano już na 25 maja (zeszłoroczna LŚ rozpoczęła się 2 czerwca). Polscy siatkarze zagrają w pięciu turniejach. Poza zawodami w Polsce wystąpią w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Australii.

– Wydłużamy sezon reprezentacyjny o ponad tydzień i jednocześnie chcemy znaleźć trzy tygodnie wolnego. Tylko kiedy? – pytał Witold Roman, olimpijczyk z Atlanty, obecnie przewodniczący Mazowiecko-Warszawskiego Związku Piłki Siatkowej. – W tym wszystkim nie możemy również zapominać o imprezie głównej, czyli mistrzostwach świata, do której przygotowania powinny trwać, według kanonów, od sześciu do ośmiu tygodni – dodał.

Również według niego kluczową kwestią pozostaje czas odpoczynku dla zawodników. – Jeśli u podstaw tego pomysłu leży dobro siatkarzy i danie im więcej czasu wolnego – to każda formuła jest dobra. Dzięki temu będą mogli zadbać o własne zdrowie. Byłoby to również korzystne dla klubów, bo nie musiałyby dawać wolnego zawodnikom, którzy wracaliby po zawodach reprezentacyjnych, kosztem przygotowań do sezonu ligowego – zauważył. Jednocześnie zaznaczył jednak, że nie wierzy, że wspomniane kilka tygodni tygodnie wolnego zostanie wygospodarowane.

Vital Heynen, nowy trener reprezentacji Polski (fot. Getty)

Trener zmieni się w selekcjonera?

Zakładane zmiany zmieniłyby rolę trenerów reprezentacji, którzy, na wzór piłki nożnej, staliby się bardziej selekcjonerami. Obecnie, przed rozpoczęciem rozgrywek międzypaństwowych mają kilka tygodni, przeznaczonych na okres przygotowawczy.

– To dla siatkówki nowość. Do tej pory, po okresie przygotowawczym, trener kadry wiedział, jaka praca została wykonana i że zawodnicy są na podobnym etapie. Pytanie, co będzie, gdy przyjdzie szukać zawodników, będących w różnych momentach przygotowań. Ciężar spadnie na trenerów klubowych – ocenił Roman.

Impuls marketingowy

"Podział kalendarza na mecze klubowe i mecze reprezentacji powoduje sytuację, że zarówno kluby, jak i federacje narodowe organizujące mecze reprezentacji muszą przerywać działalność marketingową i praktycznie często zaczynać od nowa. Dlatego często jest to syzyfowa praca. Działa bardzo demotywująco dla rozwoju dyscypliny i działań biznesowych z nią związanych. Trzeba zmienić ten niekorzystny trend" – słowa Przedpełskiego nie pozostawiają wątpliwości, że marketing i promocja siatkówki jest nie mniej ważnym aspektem tej reformy.

– Impuls "reprezentacyjny" w trakcie ligi dla ludzi, którzy na co dzień nie interesują się siatkówką ligową, byłby korzystny. To ciekawe rozwiązanie dla całej dyscypliny – powiedział Roman.

W tej chwili w międzynarodowych władzach trwa dyskusja na temat proponowanych przez polskich przedstawicieli zmian w kalendarzu. Reforma mogłaby wejść w życie w roku 2020, ponieważ na lata 2018 i 2019 imprezy są już zaplanowane.

Czy popierasz zniesienie podziału na sezon ligowy i reprezentacyjny?
Czy popierasz zniesienie podziału na sezon ligowy i reprezentacyjny?
  • 60.2%Tak
  • 39.8%Nie

najpopularniejsze

Bosiek: celem są mistrzostwa świata juniorów. Mam nadzieję, że trafię z formą

PŚ w Engelbergu: Polacy powalczą w piątkowych kwalifikacjach. Transmisje z konkursów na antenach TVP, na SPORT.TVP.PL oraz w apl

Therese Johaug znowu bezkonkurencyjna. Radość Norweżki na mecie

PŚ w Tomaszowie Mazowieckim: Sebastian Kłosiński – David La Rue (bieg na 1500 m)

PŚ w Tomaszowie Mazowieckim. Zbigniew Bródka: start w Polsce to spełnienie marzeń