tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Wielki spór o Puchar Davisa. Pieniądze kontra tradycja

Rewelacyjne ćwierćfinałowe starcie między Hiszpanią a Niemcami spowodowało, że na nowo rozgorzała dyskusja o sensie zmian w Pucharze Davisa. Międzynarodowa Federacja Tenisowa chce stworzyć nowe rozgrywki – World Cup of Tennis. Pomysł zyskuje jednak coraz większą liczbę przeciwników. "Widzieliście ten mecz? Nadal chcecie zabić te rozgrywki" – pytał retorycznie Lucas Pouille, czołowy tenisista światowego rankingu.
Roger Federer po zwycięstwie w Pucharze Davisa (Fot. Getty)

Szymanik: Kamil Majchrzak i Hubert Hurkacz grają tenis z TOP100 rankingu ATP

Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) martwi się, że w rozgrywkach nie biorą regularnie udziału czołowi tenisiści świata. Zazwyczaj, gdy sięgną po Puchar Davisa sporadycznie pojawiają się w kolejnych edycjach. Tak było chociażby z Novakiem Djokoviciem i Rogerem Federerem.

Zmienić ten niekorzystny trend chce prezes ITF-u David Haggerty do spółki z firmą Kosmos, której założycielem jest Gerard Pique. Przejawem tenisowo-piłkarskiego przedsięwzięcia ma być nowy turniej – World Cup of Tennis. Impreza miałaby odbywać się od 2019 roku w jednym z azjatyckich miast.

W rywalizacji ma wziąć 18 drużyn. Nowy format zakłada wprowadzenie fazy grupowej i pucharowej, która zaczynałaby się od ćwierćfinału. Mecze miałyby być rozgrywane do dwóch wygranych setów i dwóch meczowych zwycięstw – dwa single i debel. Projekt ma zostać poddany pod głosowanie w sierpniu w Orlando, ale już teraz wiadomo, że uzyskanie dwóch trzecich głosów nie będzie najłatwiejszą sprawą.

Jestem fanem Pucharu Davisa i Pucharu Federacji. Wierzę, że są federacje, które zagłosują w najbliższych wyborach przeciwko Haggerty'emu i pomysł umrze śmiercią naturalną. Dirk Hordorff o pomyśle World Cup of Tennis

Sprzeciw wyrażają federacje, dla których Puchar Davisa jest jednym ze źródeł przychodu. Najgłośniej protestuję tenisowe związki z Belgii i Francji, których reprezentacje w ostatnich latach świetnie radziły sobie w Grupie Światowej. Trójkolorowi nie mieli większych problemów z zapełnieniem stadionu piłkarskiego w Lille. Na potrzeby meczów tenisowych został on zmieniony w ogromną halę.

Bardzo mocnej wypowiedzi udzielił Dirk Hordorff, wiceprezydent Niemieckiej Federacji Tenisowej. – Jest mi po prostu przykro. Jestem fanem Pucharu Davisa i Pucharu Federacji. Wierzę, że są federacje, które zagłosują w najbliższych wyborach przeciwko Haggerty'emu i pomysł umrze śmiercią naturalną – stwierdził.

Coraz głośniej protestują też tenisiści. Pouille nie jest odosobnionym przypadkiem. W ich gronie nie ma jednak jedności. Djoković i Nadal głośno wspierają Pique. Pomysł zyskał też duże poparcie w Stanach Zjednoczonych, gdzie do nowinek podchodzą bardzo entuzjastycznie.

fot. Twitter

Radość Nadala po spotkaniu ze Zverevem (fot. PAP/EPA) Puchar Davisa obronił się na poziomie ćwierćfinałów sam. Kibice w Walencji obejrzeli rewelacyjne spotkanie, które trzymało w napięciu do ostatnich piłek piątego meczu. Były gwiazdy – Nadal, Alexander Zverev, była spora publika – 12 tysięcy fanów oraz były emocje, czyli to co w sporcie jest najważniejsze. Z trybun często rozlegały się głośne okrzyki "Ole". W Azji byłoby o to raczej trudno...

– Jeżeli turniej byłby rozgrywany w nowym formacie, to pewnie tylko kilku kibiców z Polski mogłoby polecieć np. do Singapuru. Jedyną sensowną opcją wydaje mi się rozgrywanie np. co dwa lub cztery lata wielkiego finału z udziałem np. czterech reprezentacji. Obecnie kalendarz jest tak wypchany, że po pierwsze nie ma kiedy skonsumować sukcesu w Pucharze Davisa, a po drugie wielu zawodników rezygnuje z udziału w tych rozgrywkach – stwierdził kapitan reprezentacji Polski, Radosław Szymanik.

– Na razie dla mediów brzmi to świetnie, ale dla krajowych federacji jest to porażka. Gdy gramy w naszym kraju, możemy popularyzować tenis i jestem przekonany, że wiele osób przyjeżdża po to, żeby obejrzeć najlepszego deblistę świata, Łukasza Kubota – dodał.

Jaka będzie przyszłość Pucharu Davisa? Na to pytanie dostaniemy odpowiedź w sierpniu po kongresie w Orlando. Miniony weekend dał jednak powody, żeby walczyć o ponad 100-letnią tradycję...

Mirosław Skrzypczyński: Radwańska zagra na Stadionie Narodowym
Szymanik: gra jako faworyt to duże obciążenie
Iwański: Radwańska musi szukać nowych rozwiązań i mocno trenować
Agnieszka Radwańska spotkała się z kibicami
Kamil Majchrzak: Puchar Davisa wywołuje niesamowite emocje

najpopularniejsze

Ostatnie szlify gwiazd. Nadal, Djoković i Federer trenują przed Australian Open

Ireneusz Mazur skomentował losowanie Polaków przed mistrzostwami Europy w 2019 roku

Maciej Stolarczyk: Kuba Błaszczykowski dał nam nowe tchnienie

Paweł Zagumny kandydatem na prezesa Polskiej Ligi Siatkówki

Paweł Brożek: jestem optymistą, ale usłyszeliśmy już sporo obietnic