tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Lepiato goni pełnosprawnych. "Będzie wysokie skakanie"

Maciej Lepiato, paraolimpijski mistrz w skoku wzwyż, przebywa na zgrupowaniu w RPA. Niepełnosprawny lekkoatleta przygotowuje się do sezonu z… halowym mistrzem Europy, Sylwestrem Bednarkiem. Celem Polaków są medale ME w Berlinie.
Maciej Lepiato (fot. Getty Images)

Ennaoui zmienia życie. Odpuściła mistrzostwa dla… medalu

Lepiato cierpi od urodzenia na końsko szpotawe zakończenie lewej nogi, krótszej od prawej o 5 centymetrów. Ma w niej spory ubytek mięśniowy poniżej kolana i nieruchomy staw skokowy. Nie przeszkadza mu to jednak w uzyskiwaniu rezultatów, często nieosiągalnych, dla pełnosprawnych lekkoatletów.

Jak na tę dyscyplinę trenowanie rozpocząłem bardzo późno. Dopiero w drugiej klasie liceum. Miałem 18 lat – wspominał. W ostatnich miesiącach w mediach pojawiły się informacje, że Lepiato nie ma odpowiedniego obuwia, by uprawiać zawodowy sport. Źle zaprojektowanego buta najczęściej zastępuje specjalnie sklejonym podeszwami. – Próbowałem coś stworzyć. Szewc podklejał warstwy gumy pod mój but, ale wtedy całość konstrukcji ważyła prawie trzy kilo – dodał.

Sylwester Bednarek (L) i Maciej Lepiato (fot. Instagram) Rywalizacja z najlepszymi

Mimo przeciwności losu zawodnik jest przekonany, że czeka go jeszcze kilka lat startów. – Mam rezerwy. Pod względem motoryki nie różnię się od zdrowych rywali – zaznaczył. Przed dwukrotnym mistrzem paraolimpijskim kolejne cele.

W sierpniu weźmie udział w mistrzostwach Europy niepełnosprawnych. Priorytet? Wywalczenie medalu. W tym celu Lepiato jest w trakcie intensywnych przygotowań. Aktualnie przebywa w Republice Południowej Afryki. Trenuje z innym mistrzem w tej dyscyplinie… Bednarkiem. Ćwiczenia skoczków kontroluje szkoleniowiec Michał Lićwinko. – Na zgrupowaniu wykonujemy dobrą pracuję. Staram się zapamiętać jak najwięcej nowych elementów. Przebywanie w takim zespole i w takim miejscu sprawi, że będę lepszym sportowcem. Często powtarzam: "Chcesz być najlepszy, to ucz się od najlepszych i rywalizuj z najlepszymi" – oznajmił Lepiato w rozmowie z przedstawicielami Renault.

Lekkoatleta z Poznania zakończy treningi 15 kwietnia. Dla paraolimpijczyka to najdłuższy zagraniczne zgrupowanie w życiu. Pod koniec marca czterokrotny mistrz świata znalazł czas, by zwiedzić afrykańskie tereny. Na jednej z fotografii pozuje ze… słoniem. – Ciężko pracuję. Należy się też chwila odpoczynku. Miesiąc treningów w takim towarzystwie musi się przełożyć na wysokie skoki w letnim sezonie – przekazywał.

MŚ niepełnosprawnych: złoty skok Lepiato