tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kwiatkowski rozpoczyna tryptyk ardeński

Michał Kwiatkowski będzie liderem grupy Sky w niedzielnym klasyku Amstel Gold Race. Polski kolarz rozpocznie tym startem tzw. tryptyk ardeński, na który składają się jeszcze Strzała Walońska i Liege-Bastogne-Liege.
Michał Kwiatkowski (fot. Getty)

Brabancka Strzała: zwycięstwo Wellensa. Polacy daleko

Amstel Gold Race, najważniejszy z holenderskich wyścigów, należy do jego ulubionych. Zwyciężył w nim w 2015 roku, przed rokiem był drugi, ponadto zajmował czwarte miejsce w 2013 i piąte w 2014.

W ubiegłorocznej edycji Kwiatkowski walczył o zwycięstwo z towarzyszącym mu w ucieczce Belgiem Philippe'em Gilbertem. W finiszowym pojedynku dwóch byłych mistrzów świata lepszy okazał się zawodnik Quick-Step, a Kwiatkowski nie krył rozczarowania. – To był wielki wyścig, ale... nie jestem zadowolony z wyniku – powiedział wtedy na konferencji prasowej.

W niedzielę Kwiatkowskiemu będą pomagać m.in. Michał Gołaś i Łukasz Wiśniowski. Czwartym Polakiem w stawce będzie Tomasz Marczyński (Lotto Soudal).

Na liście startowej roi się od gwiazd. Pojadą m.in. opromieniony triumfem w Paryż-Roubaix trzykrotny mistrz świata Słowak Peter Sagan (Bora-Hansgrohe), złoty medalista olimpijski Belg Greg Van Avermaet (BMC), Hiszpan Alejandro Valverde (Movistar), Australijczyk Michael Matthews (Sunweb), a także Gilbert i zwycięzca Dookoła Flandrii Holender Niki Terpstra (obaj Quick-Step).

(fot. Getty) W porównaniu z poprzednią edycją trasa praktycznie się nie zmieniła. Kolarze wystartują z Maastricht i po pokonaniu 260 km będą finiszować Berg en Terblijt. Po drodze znajduje się 35 krótkich podjazdów, dających łącznie przewyższenie 4 tys. metrów, tyle co na górskim etapie Tour de France.

Wyścig jest rozgrywany od 1966 roku. Przez wiele lat kończył się na wzniesieniu Cauberg w Valkenburgu, ale od 2013 roku metę przeniesiono na bardziej płaski odcinek niecałe dwa kilometry dalej. W tym roku Cauberg będzie czekać na zawodników 20 km przed finiszem, a ostatnim podjazdem będzie 6 km przed metą Bemelerberg.

Kobiety dopiero po raz drugi będą się ścigać w Amstel Gold Race, na krótszej trasie z Maastrich do Berg en Terblijt (128 km). Jedną z faworytek będzie trzecia przed rokiem Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM). Tytułu broni mistrzyni olimpijska Holenderka Anna van der Breggen (Boels-Dolmans).

Kolejnymi zawodami tryptyku ardeńskiego będą Strzała Walońska (18 kwietnia) oraz najstarszy z klasyków, rozgrywany od 1892 roku Liege-Bastogne-Liege (22 kwietnia).

Sukces Kwiatkowskiego. "Jedno z najpiękniejszych trofeów"

podobne informacje

Criterium du Dauphine: Kwiatkowski stracił koszulkę lidera

Criterium du Dauphine: Kwiatkowski znów liderem wyścigu

Kwiatkowski liderem Criterium du Dauphine

Giro d'Italia: bez Polaków w historycznej edycji wyścigu