tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Rosjanie dopuszczeni do startów. Mistrz świata wystąpi w ME?

Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) podało nazwiska kolejnych rosyjskich lekkoatletów, którzy w najbliższym roku będą mogli startować podczas zawodów międzynarodowych. W tym gronie jest m.in. Sergiej Szubienkow – mistrz i wicemistrz świata w biegu na 110 metrów przez płotki.
Sergiej Szubienkow (fot. Getty)

Jóźwik celuje w igrzyska. "Chcę walczyć o jak najlepszy wynik"

Rosyjska federacja lekkoatletyczna została zawieszona w listopadzie 2015 roku. Sankcje miały związek z aferą dopingową w kraju. Zorganizowany system miał być nastawiony na tuszowanie pozytywnych testów zawodników i umożliwianie im stosowania niedozwolonych środków.

W związku z zaistniałą sytuacją lekkoatleci z Rosji zostali wykluczeni z rywalizacji w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Wyjątek stanowiła jedynie Daria Kliszyna. Skoczkini w dal złożyła odwołanie do światowej federacji, tłumacząc, że od kilku lat mieszka w Stanach Zjednoczonych i to w tym kraju regularnie poddaje się kontrolom dopingowym. 27-letnia zawodniczka w finale swojej koronnej konkurencji zajęła ostatecznie dziewiąte miejsce.

Zawieszenie miało zostać zdjęte, jeśli Wszechrosyjska Federacja Lekkoatletyczna podejmie działania, zmierzające do wyeliminowania dopingu z "własnego podwórka". Oceny działań Rosjan były jednak niekorzystne, w związku z czym IAAF utrzymało karę, umożliwiając jednocześnie start niektórym zawodnikom w mistrzostwach świata w 2017 roku. W Londynie o medale walczyło w sumie 19. reprezentantów Sbornej, którzy wystąpili jednak pod flagą neutralną.

Przed startem obecnego sezonu włodarze światowej lekkoatletyki ponownie przeprowadzili procedurę sprawdzania przeszłości dopingowej poszczególnych sportowców. Spośród ponad 140 nadesłanych zgłoszeń korzystnie rozpatrzono do tej pory 30. Taka sama liczba osób otrzymała zakaz startów.

Marija Lasickiene (fot. Getty) Wśród odwieszonych lekkoatletów znalazł się Sergiej Szubienkow, mistrz świata z 2015 roku i srebrny medalista mistrzostw globu z ubiegłego sezonu. O oczyszczeniu zawodnika, specjalizującego się w biegu na 110 metrów przez płotki, IAAF poinformowało w czwartek. Wcześniej starty na arenie międzynarodowej umożliwiono także m.in. dwukrotnej mistrzyni świata w skoku wzwyż, Marii Lasitskiene, startującemu w tej samej konkurencji Daniłowi Łysence oraz tyczkarce Andżelice Sidorowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu wymieniona trójka mogła wystąpić w marcu podczas halowych mistrzostw świata w Birmingham. W Wielkiej Brytanii Lasitskiene i Łysenko zdobyli złote, a Sidorowa srebrny medal.

Lekkoatletów z Rosji zobaczymy tym samym podczas sierpniowych mistrzostw Europy w Berlinie. Będą oni startować pod flagą neutralną o ile wcześniej IAAF nie podejmie decyzji o zakończeniu kary nałożonej na rosyjską federację.

MŚ, Pekin: niespodzianka na 110 metrów. Szubienkow mistrzem świata!

podobne informacje

Watykan ma reprezentację lekkoatletyczną. Od małych marzeń do igrzysk olimpijskich?

Znamy wyniki plebiscytu na Sportowca Roku. Bartosz Kurek lepszy od Kamila Stocha

Polska oszczepniczka: będę trenować także w Wigilię

Lekkoatletyczny hit w Mińsku. USA zmierzy się z Europą