tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Jedynak w kadrze. Simon Ammann nie kończy kariery

Wiele wskazywało na to, że igrzyska w Pjongczangu mogą być klamrą w karierze Simona Ammanna. Czterokrotny mistrz olimpijski nie krył rozterek, ale ostatecznie znalazł się w kadrze narodowej Szwajcarii na sezon 2018/19.
Simon Ammann (fot. Getty)

Naj... sezonu skoków. Maska Ahonena i powrót Małysza

Ammann to jeden z najbardziej utytułowanych, ale i najbardziej lubianych skoczków. Szwajcar pierwszy wielki sukces odniósł w Salt Lake City. Tam jako popularny "Harry Potter" sięgnął po dwa złota igrzysk. Wyczyn powtórzył osiem lat później w Vancouver. W kolekcji ma też triumf w mistrzostwach świata, mistrzostwach świata w lotach i Kryształową Kulę.

Do spełnienia brakuje jedynie zwycięstwa w Turnieju Czterech Skoczni. Ammann nadal imponuje mocnym wybiciem, ale kłopoty z lądowaniem ograniczają jego szanse na wygrane. W czerwcu Szwajcar będzie obchodził 37. urodziny.

"Simi" został jedynym członkiem kadry narodowej na kolejny sezon. W "kadrze A" znalazł się tylko Gregor Deschwanden. W kadrze B trenować będą z kolei Luka Egloff, Sadro Hauswirth, Gabriel Karlen, Killian Peier, Dominik Peter oraz Andreas Schuler.

Tym samym wszystko wskazuje na to, że Ammann po raz kolejny przejdzie trudne (szczególnie po "30") przygotowania do cyklu (sam zawodnik nie odniósł się do powołań, ale... szwajcarskie media interpretują je w ten sposób). Być może metą jego świetnej kariery będą mistrzostwa świata 2019 w Seefeld... W sezonie 2017/18 Szwajcar zdołał stanąć raz na podium – był trzeci w zawodach na Kulm.

Fragment programu "Oko w oko" z Kamilem Stochem
Stoch: jestem kibicem. Dzięki temu mogę się "oczyścić"
Stoch: coś nie wyjdzie, a tu pytanie "jak się czujesz?"