tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

PŚ: trzy z czterech skoczni Raw Air bez homologacji

Kolejny sezon Pucharu Świata może ominąć trzy norweskie skocznie: w Trondheim, Lillehammer i Vikersund, których homologacja utraciła ważność. Zagrożony jest m.in. rozgrywany na nich turniej Raw Air.
Oko w oko: wywiad z Kamilem Stochem
Piotr Żyła, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch (FOT. PAP/GRZEGORZ MOMOT)

"Oko w oko" ze Stochem. "Żona musiała mną konkretnie wstrząsnąć"

– Jedynym obiektem, który posiada homologację na przyszły sezon to Holmenkollen w Oslo. Wiadomość ta spadła na nas jak grom z jasnego nieba – powiedział Terje Lund z norweskiej federacji narciarskiej (NSF).

W rozmowie z agencją NTB wyjaśnił, że NSF dowiedziała się o tym podczas spotkania międzynarodowej federacji narciarskiej FIS w piątek w Zurychu, podczas której ustalano m.in. kalendarz zawodów na przyszły sezon.

Zastrzeżenia przedstawione przez FIS muszą zostać poprawione do 16 maja.

W przypadku Vikersund chodzi o zeskok i pewne specyfikacje techniczne. W Trondheim i Lillehammer braki są mniejsze, lecz ich poprawa bardzo czasochłonna. W dodatku dochodzą kwestie finansowej pomocy z budżetu państwa, które jeszcze nie zostały uregulowane z powodu kryzysu rządowego w marcu i kwietniu. Sprawił on, że zaplanowane spotkania NSF z ministerstwem kultury i sportu zostały odwołane.

– Jestem odpowiedzialny za organizację zawodów PŚ od 15 lat i nigdy nie przydarzyła się taka sytuacja. Jest ona nadzwyczaj poważna i bierzemy pod uwagę, że możemy stracić wiele konkursów PŚ – przyznał Lund.

Mamy teraz tylko miesiąc czasu, co jest naprawdę mało, ponieważ za homologację są odpowiedzialni właściciele obiektów, a nie NSF. W dodatku w przypadku każdego z nich struktura własności jest zupełnie inna – dodał.

Stoch: studia skończyłem tylko dzięki żonie
Stoch oddał nagrodę. "Chodzi o docenienie"
Stoch: po Turnieju Czterech Skoczni przez tydzień byłem nie do użycia