tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kim jest nowy trener Legii? Trzecia liga i praca z kobietami

Kibice Legii Warszawa w niewybrednych słowach domagali się zmiany trenera podczas spotkania z Zagłębiem Lubin (0:1) Ich życzenie zostało spełnione, bo Romeo Jozak przestał pełnić funkcję szkoleniowca mistrza Polska. Jego następcą został dotychczasowy asystent – Dean Klafurić. 45-letni Chorwat nigdy nie prowadził tak uznanego zespołu. Czy da sobie radę w trudnych warunkach?
Marko Vesović (P), Rafał Pietrzak (L) (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Alarm przy Łazienkowskiej. Koniec burzliwej przygody Jozaka

O zwolnieniu Jozaka poinformowano w krótkim komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie klubu. Obowiązki pierwszego szkoleniowca ma pełnić do końca sezonu Klafurić. To bardzo zaskakująca decyzja, bo Chorwat nie miał wcześniej styczności z klubami na tym poziomie rozgrywkowym.

Najpoważniejsze wyzwanie 45-latka zakończyło się bardzo szybko. Współpraca z chorwackim drugoligowcem – HNK Gorica – trwała zaledwie trzy miesiące. Klafurić zdecydował się odejść do Legii. – To dla mnie bardzo duże wyzwanie. Trafiam do dużego klubu z pięknym stadionem. Wierzę, że kiedyś tu wrócę – powiedział na odchodne.

Dean Klafurić (fot. Wikipedia) CV szkoleniowca z Zagrzebia nie powala. Przez długi czas prowadził kluby z trzeciego poziomu rozgrywkowego. W 2009 roku został selekcjonerem reprezentacji Chorwacji kobiet. – Praca z nimi była powrotem do dzieciństwa. To był czysty futbol – powiedział.

Chorwacka kadra kobiet pod wodzą Klafuricia była na... najniższym miejscu w rankingu FIFA w historii i nie zdołała zakwalifikować się na żaden poważny turniej. Nowy szkoleniowiec Legii rozstał się z federacją w dziwnych okolicznościach.

Chorwat nie szukał pracy zbyt długo. Trafił do Dinama Zagrzeb, gdzie pełnił różne funkcje. Zaczynał jako asystent trenera U19, później samodzielnie prowadzi roczniki U15, U16 i U19. Z tego okresu doskonale zna się z dyrektorem sportowym Legii – Ivanem Kepciją.

Postawienie na Klafuricia jest sporym zaskoczeniem. Doświadczenie szkoleniowca nie przemawia za tym, żeby mógł poradzić sobie w tak trudnej sytuacji. Legia ma już za sobą nieudany eksperyment z Jozakiem. Teraz decyduje się na kolejną ryzykowną zmianę...

Dean Klafurić
Wiek: 45 lat

Prowadzone zespoły:
2005-2006 – NK Udarnik (3 liga) – grający trener
2007 – NK Radnik (3 liga) – asystent trenera
2008 – NK Polet (3 liga) – trener
2009-2012 – selekcjoner reprezentacji Chorwacji kobiet
2011-2012 – NK Vrbovec (3 liga) – trener
2012-2013 – GNK Dinamo Zagrzeb U19 – asystent trenera
2013 – reprezentacja Chorwacji U20 – asystent trenera
2013-2014 – GNK Dinamo Zagrzeb U16 – trener
2014 – GNK Dinamo Zagrzeb U15 – trener
2014 – GNK Dinamo Zagrzeb U19 – trener
2015 – reprezentacja Chorwacji U15 – asystent trenera
2016-2017 – Al Nassr (asystent trenera)
2017 – HNK Gorica (2 liga) – trener
2017-2018 – Legia Warszawa – asystent trenera
2018 – Legia Warszawa – trener

Dąbrowski: Legia się odbuduje i powalczy o mistrzostwo

podobne informacje

Legia zbliża się do Lechii. Ważna wygrana z Piastem Gliwice

Rozwiązanie konkursu! Zobacz, czy wygrałeś bilety na mecz Legia – Piast

Konkurs: wygraj podwójny bilet na mecz Legia – Piast!

Od Pogoni po Legię. Wybierz najlepszy polski zespół! [SONDA]