DOZ Maraton Łódź: triumfy Etiopczyka Bekele i Kenijki Kiptoo

Tarekegn Zewdu Bekele zwyciężył w niedzielę w ósmej edycji DOZ Maraton Łódź. Etiopczyk dystans 42 km 195 m pokonał w czasie 2:19.41. Wśród kobiet najszybsza okazała się Jane Jepkogei Kiptoo z Kenii – 2:43.08. W zawodach wzięło udział około 5 tysięcy biegaczy.
(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Nietypowa cieszynka Botswany. Makwala świętował tytuł... pompkami

Długodystansowcy z Afryki w męskiej rywalizacji w Łodzi zajęli wszystkie miejsca na podium. Bekele na finiszu wyprzedził rodaka i faworyta biegu Workneha Abate, który legitymował się najlepszym rekordem życiowym (2:09.56). Trzeci był Kenijczyk Roger Melly, a miejsce tuż za podium zajął reprezentant Polski Leszek Marcinkiewicz.

Wśród kobiet za Kenijką Kiptoo finiszowały Polki: Natalia Mierzlikin i Agnieszka Pelc-Wanielista.

W tym roku nie udało się pobić rekordu trasy (2:10.02 – wśród mężczyzn i 2:26.45 – wśród kobiet).

Ósma edycja łódzkiej imprezy biegowej odbyła się w nowej formule. W programie po raz pierwszy znalazł się m.in. półmaraton. Zwyciężyli w nim Etiopczyk Hunegnaw Mesfin (1:03.17) i Agnieszka Gortel (1:16.10). Najlepszym na tym dystansie nie udało się uzyskać limitów, za które organizatorzy w nagrodę przewidzieli samochód.

W zawodach wzięło udział ok. 5 tysięcy biegaczy - ponad 2,5 tys. w maratonie i półmaratonie oraz blisko 3 tys. w biegach na 5 kilometrów i młodzieżowych.