Superliga: Wisła wzięła rewanż na Górniku. Znamy pary play-off

Szczypiorniści klubów PGNiG Superligi zakończyli w weekend rywalizację w sezonie zasadniczym rozgrywek. W hicie ostatniej serii Orlen Wisła Płock pokonała NMC Górnik Zabrze 27:21. 10 z 16 drużyn ligi przystąpi teraz do gry w play-offach. Pozostałe rozpoczynają... wakacje.
Tomasz Gębala i Michał Drej (fot. PAP/Marcin Bednarski)

Prezes Superligi: możemy się porównywać ze Słowenią i Węgrami

Choć wynik sobotniego meczu w Zabrzu nie miał żadnego znaczenia dla dalszych losów Wisły i Górnika, to dla zawodników był dość istotny. Nafciarze na Górny Śląsk przyjechali z pragnieniem zrewanżowania się za niedawną klęskę w Pucharze Polski, po której zwolniony został Piotr Przybecki. Górnicy z kolei chcieli udowodnić, że tamto zwycięstwo nie było dziełem przypadku.

Adam Morawski (fot. NMC Górnik Zabrze) W sobotę na drodze tych drugich stanął jednak świetnie dysponowany Adam Morawski. Bramkarz Wisły i reprezentacji Polski zanotował w sumie aż 19 interwencji i występ zakończył z 48-procentową skutecznością. To dzięki niemu Wisła zdobyła komplet punktów.

Mecz był jednostronny. Górnik tylko raz – na samym starcie spotkania – znalazł się na prowadzeniu. Wisła w 9. minucie wygrywała już 5:2, a przed przerwą powiększyła przewagę do pięciu goli (14:9). W drugiej połowie trzymała rywali na sześcio lub siedmiobramowym dystansie.

Pięć miesięcy "wakacji"

Wisła i Górnik były dwiema z pięciu drużyn, które przed 30. serią spotkań miały zapewnioną grę w ćwierćfinale fazy play-off. Oprócz nich spokojne o to były też PGE VIVE Kielce, Azoty Puławy i Gwardia Opole. O szóste miejsce walczył MMTS Kwidzyn oraz Chrobry Głogów.

Rafał Biegaj z Chrobrego (fot. Chrobry Głogów) Ostatecznie bezpośrednio do ćwierćfinału awansował Chrobry, który wygrał w niedzielę z Meblami Wójcik Elbląg 36:29 i wyprzedził MMTS, korzystając na jego porażce z Energą MKS Kalisz (21:21 k. 1:2).

Kwidzynianie zagrają teraz w barażach o dwa pozostałe miejsca w play-offach. Ich rywalem będzie Wybrzeże Gdańsk. Drugą parę utworzą Zagłębie Lubin i Energa MKS. Awansują zwycięzcy dwumeczów. Chrobry natomiast w ćwierćfinale zmierzy się z Azotami Puławy.

Pozostałe sześć klubów, które nie wywalczyło miejsca w play-offach lub barażach do nich – Meble, KPR Legionowo, Spójnia Gdynia, Piotrkowianin, Stal Mielec i Pogoń Szczecin – w weekend zakończyło sezon. Kolejne mecze o punkty zagra... za niecałe pięć miesięcy.

Długi, odejścia, zawieszenie. Tak wygląda mistrz Polski

Liczby:

30 – tyle zwycięstw w 30 meczach odnieśli zawodnicy PGE VIVE Kielce. Obrońcy trofeum są niepokonani w lidze od 15 marca 2016. Od tego czasu wygrali 70 spotkań z rzędu.

217 – tyle bramek w 28 spotkaniach (7,75 trafienia na mecz!) rzucił dla Zagłębia Arkadiusz Moryto, król strzelców sezonu 2017/18. Tak dobrych statystyk jak 20-letni skrzydłowy nie miał nikt od sezonu 2009/10.