tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Amstel Gold Race: pierwszy wyścig tryptyku dla Duńczyka

Duńczyk Michael Valgren z ekipy Astana zwyciężył w 53. edycji klasyka kolarskiego Amstel Gold Race. Na mecie w Berg en Terblijt wyprzedził Czecha Romana Kreuzigera (Mitchelton-Scott) i Włocha Enrico Gasparotto (Bahrain-Merida).
Michael Valgren (fot. PAP)

AMG: triumf mistrzyni świata, Polki poza czołówką

Czołowa trójka zaatakowała 2 km przed metą, odrywając się od pięciu towarzyszy ucieczki. Duńczyk i Czech stoczyli między sobą pojedynek o zwycięstwo, a ścigającemu ich Gasparotto zabrakło kilkunastu metrów, aby włączyć się do tej walki.

Czwarte miejsce zajął Słowak Peter Sagan (Bora-Hansgrohe), przyprowadzając do mety zrezygnowaną pięcioosobową grupę. Michał Kwiatkowski (Sky), triumfator z 2015 roku, dojechał do mety na 31. pozycji ze stratą ponad dwóch minut.

Amstel Gold Race, zwany "Wyścigiem Piwnym", jest najbardziej prestiżowym z holenderskich klasyków. W niedzielę kolarze przy słonecznej pogodzie pokonywali 263-kilometrową trasę z Maastricht do Berg en Terblijt koło Valkenburga. Po drodze znajdowało się 35 krótkich podjazdów, dających łącznie przewyższenie ok. 4 tys. metrów, tyle co na górskim etapie Tour de France.

Kwiatkowski jechał razem z najlepszymi do przedostatniego podjazdu, 15 km przed metą, na którym nie wytrzymał tempa. Ośmioosobowa, bardzo silna grupa szybko się oddaliła.

W czołówce przewagę liczebną mieli zawodnicy Astany - Duńczycy Valgren i Jakob Fuglsang, którzy na zmianę próbowali atakować. Na wypłaszczonym odcinku, niecałe 2 km przed metą, jeszcze raz mocniej nacisnął na pedały Valgren, pociągając za sobą Kreuzigera, a chwilę później Gasparotto. Zaskoczeni Sagan, Hiszpan Alejandro Valverde, Francuz Julian Alaphilippe i Belg Tim Wellens oglądali się jeden na drugiego, ale nikt nie próbował gonić trójki. Tym bardziej nie był tym zainteresowany Fuglsang. Chwila zawahania wystarczyła i pięciu wielkich mistrzów musiało pogodzić się z tym, że będą walczyć najwyżej o czwartą lokatę.

(fot. PAP) – W ubiegłym roku poświęciłem się wyścigom po bruku, ale myślę, że klasyki ardeńskie bardziej mi odpowiadają – powiedział 26-letni Valgren, który odniósł w niedzielę życiowy sukces. W tym sezonie wygrał też pierwszy z klasyków po bruku – Omloop Het Nieuwsblad, a w Dookoła Flandrii zajął czwarte miejsce.

Rozczarowana może być ekipa Sky. Kwiatkowski, jej lider, nie powtórzył bardzo dobrych wyników z poprzednich lat. Oprócz zwycięstwa w 2015 roku, był drugi przed rokiem, ponadto zajmował czwarte miejsce w 2013 i piąte w 2014. W 2012 i 2016 nie ukończył rywalizacji.

"Kocham AGR nawet bez zimnego Radlera na podium. Nie mój dzień, do następnego. Dziękuję za niesamowite wsparcie na trasie" – napisał Kwiatkowski na Twitterze.

Amstel Gold Race był pierwszą częścią tzw. tryptyku ardeńskiego. Kolejnymi jego odsłonami będą Strzała Walońska (18 kwietnia) oraz najstarszy z klasyków, rozgrywany od 1892 roku Liege-Bastogne-Liege (22 kwietnia). W obu wystartuje Kwiatkowski, który już u progu sezonu podkreślał, że jego głównym celem na wiosnę będzie Liege-Bastogne-Liege.

Wyniki Amstel Gold Race, Maastricht - Berg en Terblijt (263 km):
 1. Michael Valgren (Dania/Astana)        - 6:40.07
 2. Roman Kreuziger (Czechy/Mitchelton-Scott) ten sam czas
 3. Enrico Gasparotto (Włochy/Bahrain-Merida)  strata 2 s
 4. Peter Sagan (Słowacja/Bora-Hansgrohe)        19
 5. Alejandro Valverde (Hiszpania/Movistar)
 6. Tim Wellens (Belgia/Lotto Soudal)
 7. Julian Alaphilippe (Francja/Quick-Step)  ten sam czas
 8. Jakob Fuglsang (Dania/Astana)            23
 9. Lawson Craddock (USA/Education First)        30
10. Jelle Vanendert (Belgia/Lotto Soudal)        36 
...
31. Michał Kwiatkowski (Polska/Sky)          2.11
80. Michał Gołaś (Polska/Sky)             3.26
82. Tomasz Marczyński (Polska/Lotto Soudal)  ten sam czas
 . Łukasz Wiśniowski (Polska/Sky)       nie ukończył

Primoż Roglić – kiedyś zdolny skoczek, a dziś... świetny kolarz

podobne informacje

Wielka trójka. Sagan dołączy do elity?

Rywal atakuje Kwiatkowskiego. "Grasz uczciwie albo wcale"

Grand Prix Quebecu: setne zwycięstwo Sagana

Wielkie emocje na trasie i poza nią. Za nami 74. edycja Tour de Pologne