tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Azjatyckie perturbacje. Brak spokoju przed mundialem

W finałach mistrzostw świata w Rosji zagra rekordowa liczba reprezentacji z azjatyckiej strefy kwalifikacyjnej, bo aż pięć. Mimo to nastroje w zespołach nie są zbyt pozytywne. Brakuje stabilizacji, a większość drużyn zmieniała w ostatnim czasie trenera.
Genki Haraguchi, Shinji Kagawa i Takashi Inui (fot. Getty Images)

Schalke z patentem na BVB. Smutny jubileusz Piszczka

Tylko jedna z pięciu reprezentacji ze strefy azjatyckiej nie zmieniła trenera w ciągu ostatniego roku. Mowa o Iranie – Carlos Queiroz pracuje z Persami od 2011 roku i nie zanosi się, żeby miał stracić pracę przed mundialem. Szczęścia nie mieli jednak inni trenerzy.

Podobnej szansy nie będzie mieć Vahid Halilhodzić. Były selekcjoner reprezentacji Japonii 9 kwietnia został zwolniony ze stanowiska. Bośniaka w Rosji zastąpi Akira Nishino. Z pracy zrezygnował Bert van Marwijk, który prowadził Arabię Saudyjską. Taką samą decyzję podjął Ange Postecoglou – były trener Australii, która o awans na mundial walczy z Azjatami – co ciekawe, zrobił to zaledwie dwa tygodnie po tym jak Kangury zakwalifikowały się do finałów mundialu, a więc jeszcze w 2017 roku. Obecnie drużynę prowadzi Graham Arnold.

Nie lepiej było w Korei Południowej – tamtejsza federacja zwolniła trenera Uliego Stielike’a w czerwcu zeszłego roku zaraz po tym, jak przegrano mecz z Katarem, a występ w finałach mistrzostw świata stanął pod znakiem zapytania. Posadę po Niemcu przejął Shin Tae-Yong, który zdołał wywalczyć z reprezentacją awans do rosyjskiego turnieju. Choć w ostatnim czasie nie działo się najlepiej, co potwierdzają marcowe porażki w spotkaniach towarzyskich z Irlandią Północną i Polską.

Najwięcej zamieszania było wokół reprezentacji Arabii Saudyjskiej. Prowadzący ją obecnie Juan Antonio Pizzi przejął ją po Edgardo Bauzie, który z kolei zastąpił na stanowisku Van Marwijka – to wszystko w trakcie jednych eliminacji. Holender ma w dodatku objąć po mistrzostwach świata… drużynę Australii.

LM: Bayern Monachium – Real Madryt w TVP1 [zwiastun]