tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Nowy rekord świata w 24-godzinnym biegu narciarskim

Fiński zawodnik Hans Maeenpaeae ustanowił rekord świata w 24-godzinnym biegu narciarskim pokonując 472 kilometry i dwa metry. Jak zaznaczył, czuł się na tyle dobrze, że mógł uzyskać jeszcze lepszy wynik. Poprzedni rekord należał do Szweda Erika Wikstroema i wynosił 433 km.
Hans Maeenpaeae (fot. Österbottens Tidning)

Zawody odbyły się w fińskim Levi. Zawodnicy rywalizowali na krótkiej pętli u podnóża stoku slalomowego, na którym odbywają się zawody Pucharu Świata. Maeenpaeae uzyskał pomoc od kilku znanych narciarzy, m.in. mistrza olimpijskiego na 50 km z Pjongczang Livo Niskanena, który przez część trasy nadawał tempo.

– Moim celem było uzyskanie 480 kilometrów. Właściwie byłem w stanie przebiec nawet 500, ale podczas ostatniej godziny zrobiło się zbyt gorąco w słońcu i śnieg stał się zbyt ciężki – mówił Maeenpaeae fińskiej telewizji YLE.

Na pytanie, jak się czuje po tak wyczerpującym biegu i pokonaniu odległości, która bywa mecząca dla wielu kierowców samochodów, odpowiedział: – Boli mnie wszystko, ale czuję się całkiem dobrze i mogłem jeszcze jakiś czas kontynuować bieg.

39-letni Fin jest robotnikiem budowlanym i w wolnym czasie uprawia biegi narciarskie na poziomie zawodowym, startując w maratonach ze swoim zespołem Team Maeenpaeae.

W Levi padł również rekord świata w kategorii kobiet. Finka Anni Angeria pokonała w 24 godziny 375 kilometrów i 564 metry.