tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Nie żyje sześciokrotny mistrz świata – Ivan Mauger

Bardzo smutne informacje dotarły z Australii. W niedzielę w wieku 78 lat zmarł Ivan Mauger, który sześciokrotnie sięgał po tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu.
Ivan Mauger (fot. Getty)

Tomasz Gollob. Walcz i wstań, Mistrzu!

"Jesteśmy bardzo zasmuceni informacją, że Ivan zmarł. Był jednym z pionierów profesjonalizmu. Nasze myśli są z rodziną Ivana" – czytamy w komunikacie brytyjskiej federacji żużla.

Mauger zmagał się w ostatnich latach życia z licznymi chorobami. Powoli tracił zdolność mowy oraz miał zaburzenia poznawcze. Ostatnie miesiące życia spędził w domu opieki społecznej w Gold Coast.

Zawodnik z Christchurch to jedna z najbardziej utytułowanych postaci w historii światowego żużla. Sześć razy sięgał po tytuł indywidualnego mistrza świata. Nikomu nie udało się przebić tego osiągnięcia. O wyrównanie rekordu Nowozelandczyka pokusił się Tony Rickardsson. Nawet znakomity Szwed nie był jednak w stanie dołożyć siódmego triumfu.

Ivan Mauger (fot. Wikipedia) Polscy kibice doskonale kojarzą Maugera z turniejem o indywidualne mistrzostwo świata w 1973 roku. Żużlowiec był wielkim faworytem do złota. Niespodziewanie tyle samo punktów w fazie zasadniczej zebrał Jerzy Szczakiel. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebny był bieg dodatkowy, w którym wielki mistrz zanotował upadek.

Turniej w Chorzowie był wyjątkowy dla polskich kibiców. Po raz pierwszy rodak sięgnął po złoty medal indywidualnych mistrzostw świata. Na dodatek na trzecim miejscu uplasował się Zenon Plech.

Mauger rywalizował na światowych torach do 46 roku życia. W Polsce cieszył się dużą estymą. Pożegnalne turnieje zorganizowały mu Leszno i Gniezno. Później drogi Nowozelandczyka z Polakami krzyżowały się jeszcze wielokrotnie. Organizowane przez niego zawody Ivan Mauger Golden Helmet wygrywał m.in. Krzysztof Cegielski.