Grali kadrowicze. Świetny debiut Bednarka, gole snajperów

Do pierwszego meczu reprezentacji Polski w mistrzostwach świata pozostało nieco ponad dwa miesiące. Najbardziej pozytywnym i niespodziewanym impulsem, wysłanym do Adama Nawałki, był debiut Jana Bednarka w Premier League okraszony golem. Do bramki trafiali również napastnicy. Poza Robertem Lewandowskim ważne gole w prestiżowych meczach strzelili Łukasz Teodorczyk i Kamil Wilczek.
Łukasz Teodorczyk, Jan Bednarek, Robert Lewandowski (fot. Getty)

Złoty But: Robert Lewandowski powrócił na podium

Bednarek, który latem przeszedł z Lecha Poznań do Southampton za rekordową kwotę, musiał czekać na ligowy debiut do 34. kolejki. Do tej pory w pierwszym zespole zagrał tylko dwa razy – raz w Pucharze Anglii i raz w Pucharze Ligi.

Jak na debiutanta radził sobie bardzo dobrze z ustępującym mistrzem Anglii. W 60. minucie idealnie uderzył piłkę lewą nogą po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Jamesa Ward-Prowse'a i wyprowadził "Świętych" na niespodziewane prowadzenie 2:0. Chelsea zdołała jednak odwrócić losy meczu i wygrać, jednak żadna z bramek nie obciąża konta Polaka. W ciepłych słowach wypowiadał się o nim po spotkaniu trener Mark Hughes.

– Zagrał wyjątkowo dobrze. Miał chłodną, spokojną głowę i podejmował dobre decyzje w odpowiednim czasie – ocenił szkoleniowiec Southampton.

Grosicki: nieakceptowany? W każdej szatni mam dobry kontakt Poturbowany w meczu Ligi Mistrzów z Sevillą Robert Lewandowski zaczął ligowy mecz z Borussią Moenchengladbach na ławce rezerwowych. Na boisku pojawił się w 70. minucie, ale starczyło mu czasu, by strzelić 27. gola w Bundeslidze.

O ile kolejne trafienia "Lewego" to dla niego "zwykły dzień w biurze", o tyle bramki Teodorczyka i Wilczka są bardzo dobrym sygnałem dla selekcjonera. Tym bardziej, że obaj trafili w prestiżowych i ważnych spotkaniach. Pierwszy przesądził o zwycięstwie 1:0 z liderującym Clubem Brugge. To bardzo ważne trzy punkty w walce o mistrzostwo Belgii. Pokonał bramkarza po strzale głową.

Wilczek z kolei strzelił gola w derbach Kopenhagi. Między innymi dzięki Polakowi Broendby pokonało 2:1 FC Kopenhaga. To szósty gol ligowy byłego króla strzelców polskiej ekstraklasy, a jedenasty we wszystkich rozgrywkach.

Bardzo blisko bramki w meczu z Milanem był Arkadiusz Milik. Polak miał na nodze piłkę meczową w doliczonym czasie drugiej połowy. Jego strzał obronił jednak w wyjątkowy sposób Gianluigi Donnarumma. Na boisku mistrza Włoch miał okazję zaprezentować się w drugiej połowie Dawid Kownacki. Nie zdołał jednak sprawić niespodzianki, a jego Sampdoria przegrała 0:3 z Juventusem.

Spośród ligowców najlepiej spisał się Rafał Kurzawa, który w wygranym 2:1 meczu Górnika Zabrze z Jagiellonią Białystok zaliczył 14. asystę w tym sezonie.

BRAMKARZE:
Łukasz Fabiański (Swansea) – 90 minut w meczu z Evertonem (1:1), ocena SkySports (skala 1-10): 6
Wojciech Szczęsny (Juventus) – cały mecz z Sampdorią (3:0) na ławce rezerwowych
Łukasz Skorupski (Roma) – cały mecz z Lazio (0:0) na ławce rezerwowych
Bartosz Białkowski (Ipswich) – we wtorek 90 minut w meczu z Barnsley (1:0), ocena WhoScored.com (skala 1-10): 7.0; w sobotę 90 minut w meczu z Nottingham Forest (1:2), ocena WhoScored.com: 6.9

OBROŃCY:
Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut i gol w meczu z Chelsea (2:3), ocena SkySports: 7
Bartosz Bereszyński (Sampdoria) – zawieszony za kartki w meczu z Juventusem (0:3)
Jarosław Jach (Crystal Palace) – poza kadrą na mecz z Brighton (3:2)
Thiago Cionek (SPAL) – 90 minut w meczu z Fiorentiną, ocena WhoScored.com: 7.41
Kamil Glik (Monaco) – poza kadrą na mecz z PSG (1:7) ze względu na kontuzję uda
Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) – 90 minut w meczu z Szachtarem Donieck (1:0)
Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa) – 75 minut i żółta kartka w meczu z Zagłębiem Lubin (0:1)
Michał Pazdan (Legia Warszawa) – 90 minut w meczu z Zagłębiem Lubin (0:1)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 90 minut i żółta kartka w meczu z Schalke (0:2), ocena WhoScored.com: 6.7
Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa) – 90 minut i żółta kartka w meczu z Dynamem Moskwa (4:0)
Marcin Kamiński (VfB Stuttgart) – cały mecz z Hannoverem (1:1) na ławce rezerwowych
Paweł Jaroszyński (Chievo Werona) – 87 minut w meczu z Torino (0:0), ocena WhoScored.com: 6.63

POMOCNICY:
Jakub Błaszczykowski – poza kadrą meczową na mecz z Augsburgiem (0:0) z powodu kontuzji
Bartosz Kapustka (Freiburg) – ligowy mecz z Mainz w poniedziałek
Jacek Góralski (Łudogorec) – od 85. minuty w meczu z Lewskim Sofia (1:0)
Kamil Grosicki (Hull City) – we wtorek 90 minut, dwa gole i żółta kartka w meczu z Burton (5:0), ocena WhoScored.com: 9.6 (zawodnik meczu); w sobotę 68 minut w meczu z Sheffield Wednesday (0:1), ocena WhoScored.com: 6.1
Grzegorz Krychowiak (West Bromwich Albion) – od 77.minuty w meczu z Manchesterem United (1:0)
Karol Linetty (Sampdoria) – cały mecz z Juventusem (0:3) na ławce rezerwowych
Paweł Wszołek (QPR) – we wtorek od 77. minuty w meczu z Sheffield Wednesday (4:2), w sobotę cały mecz z Preston (1:2) na ławce rezerwowych
Piotr Zieliński (Napoli) – od 66. minuty w meczu z Milanem (0:0), ocena WhoScored.com: 6.42
Przemysław Frankowski (Jagiellonia Białystok) – 90 minut w meczu z Górnikiem Zabrze (1:2)
Damian Kądzior (Górnik Zabrze) – do 90. minuty w meczu z Jagiellonią Białystok (2:1)
Rafał Kurzawa (Górnik Zabrze) – 90 minut i asysta w meczu z Jagiellonią Białystok (2:1)
Maciej Makuszewski (Lech Poznań) – przechodzi rehabilitację po kontuzji
Krzysztof Mączyński (Legia Warszawa) – poza kadrą na mecz z Zagłębiem Lubin (0:1) ze względu na kontuzję
Taras Romanczuk (Jagiellonia Białystok) – 90 minut i żółta kartka w meczu z Górnikiem Zabrze (1:2)

NAPASTNICY:
Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – od 70. minuty i gol w meczu z Borussią Moenchengladbach (5:1), ocena WhoScored.com: 6,93
Arkadiusz Milik (Napoli) – od 66. minuty w meczu z Milanem (0:0), ocena WhoScored.com: 6.3
Łukasz Teodorczyk (Anderlecht) – do 75. minuty i gol w meczu z Club Brugge (1:0)
Dawid Kownacki (Sampdoria) – od 46. minuty w meczu z Juventusem (0:3), ocena WhoScored.com: 6.47
Kamil Wilczek (Broendby Kopenhaga) – 88 minut, gol i żółta kartka w meczu z FC Kopenhaga
Jakub Świerczok (Łudogorec) – poza kadrą na mecz z Lewskim Sofia (1:0)
Mariusz Stępiński (Chievo Werona) – 79 minut w meczu z Torino (0:0), ocena WhoScored.com: 6.02