tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Polski trener rozchwytywany. Chcą go w Afryce. Znów!

Niedawno wrócił z Afryki do Polski, ale już wkrótce znów może trafić na "Czarny Ląd". Bogusław Baniak, były szkoleniowiec reprezentacji Burkina Faso to nadal pożądane nazwisko w tamtejszym futbolu.
(fot. Getty Images)

Bogusław Baniak: "Burkina Faso w amoku"

Bogusław Baniak jako trener w polskiej piłce pracował od 1990 do 2014 roku. Prowadził w tym czasie głównie drużyny znajdujące się na niższych szczeblach krajowych rozgrywek, nie odnosząc większych sukcesów. Miał okazję być szkoleniowcem m.in. Lecha Poznań i Pogoni Szczecin.

W 2015 roku otrzymał jednak intratną ofertę z Afryki i objął stanowisko trenera reprezentacji U-15 Burkina Faso oraz koordynatora kadr U-17 i U-20. – Nie narzekam. Federacja zapewniła mi dom z basenem, dwa samochody, asystentów i ochronę w nocy. Uciążliwości dostrzegam dopiero, gdy wyjdę na ulicę – zdradził w ubiegłym roku w rozmowie ze SPORT.TVP.PL

Po afrykańskich wojażach w marcu Baniak wrócił do kraju, by ratować Górnik Łęczna przed spadkiem z pierwszej ligi. Misja 59-letniego szkoleniowca najprawdopodobniej zakończy się niepowodzeniem, bo 16. drużyna rozgrywek pod wodzą nowego trenera nie zrobiła znaczącego progresu i w czterech meczach nie odniosła zwycięstwa.

Trener z Pyrzyc nie musi się jednak martwić o pracę. Zainteresowanie Baniakiem wyraziła federacja Beninu. "Mam sygnały z Beninu, ale na dziś całym sercem jestem w Łęcznej i skupiam się na walce o utrzymanie. Co będzie w lipcu, zobaczymy. Cieszę się, że moja praca w Afryce jest doceniana" – napisał Polak na Twitterze.

Biedronka i motylek, czyli Szczęsny jakiego nie znacie