tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Nowe wyzwanie panczenistek. Ruszają na Mount Everest

Sportowcy po trudach sezonu zazwyczaj myślą o odpoczynku i regeneracji przed kolejnym rokiem startów. Z zupełnie innego założenia wyszły Natalia Czerwonka i Luiza Złotkowska, które wybrały nietypową wakacyjną destynację. W niedzielę wyruszyły na... Mount Everest.
Natalia Czerwonka i Luiza Złotkowska (fot. Getty/Facebook.com)

Niedźwiedzki zakończył karierę. Jestem spełniony i szczęśliwy

Polskie panczenistki ostatnie lata podporządkowały na przygotowania do igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Niestety po brązowym medalu w Vancouver (2010) i srebrnym w Soczi (2014) drużynie kobiet nie udało się po raz trzeci stanąć na olimpijskim podium. Luiza Złotkowska i Natalia Czerwonka, wspierane przez Katarzynę Bachledę-Curuś i Karolinę Bosiek podczas zmagań w Korei Południowej uplasowały się ostatecznie na 7. miejscu.

Po trudach olimpijskiego sezonu Złotkowska i Czerwonka nie zdecydowały się jednak na urlop w ciepłych krajach, a na przygodę życia. Polskie panczenistki w niedzielę wyruszyły do Nepalu. Ich głównym celem jest... Mount Everest.Polki dotarły już do Katmandu, gdzie spędzą kilka dni, a następnie udadzą się w kierunku najwyższej góry świata. Planem łyżwiarek nie jest jednak atak szczytowy, a dotarcie do jednego z niższych obozów, zlokalizowanego w okolicach 5500 metrów nad poziomem morza. Wyprawa zakończy się wizytą w Indiach. W planach jest m.in. zwiedzenie słynnego mauzoleum Tadż Mahal.

Złotkowska i Czerwonka do ekstremalnej podróży przygotowywały się już od kliku miesięcy. To przede wszystkim ogromne wyzwanie logistyczne, bo podczas pobytu w górach panczenistki nie będą miały dostępu do bieżącej wody czy telefonów komórkowych. Konieczne było m.in. zaopatrzenie się w prowiant, namioty i śpiwory oraz wykonanie badań lekarskich.Całą ekspedycję można śledzić na profilach społecznościowych zawodniczek. Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego na Facebooku założył także specjalne wydarzenie, gdzie na bieżąco informuje o kolejnych etapach podróży.

Retro igrzyska: srebro polskich panczenistek w Soczi

podobne informacje

Adrenalina i... wypoczynek mentalny – Luiza Złotkowska opowiada o Himalajach