tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Horngacher wybrał skład na nowy sezon

Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Stefan Hula i Jakub Wolny znaleźli się w kadrze narodowej A w skokach narciarskich na sezon 2018/19. Polski Związek Narciarski ogłosił w środę oficjalne składy reprezentacji w narciarstwie klasycznym (skoki narciarskie i kombinacja norweska), alpejskim oraz dowolnym.
POLSCY SKOCZKOWIE W ZAKOPANEM (FOT. PAP/GRZEGORZ MOMOT)

Wisła straci LGP? Potrzebne kosztowne innowacje

Miniony sezon był bardzo udany dla polskich skoczków, zwłaszcza dla Stocha. Niespełna 31-letni zawodnik wywalczył m.in. Puchar Świata oraz mistrzostwo olimpijskie na dużej skoczni w Pjongczangu, a z drużyną (również Kot, Kubacki i Hula) sięgnął w igrzyskach po brązowy medal.

W nowym sezonie austriacki trener Stefan Horngacher będzie miał do dyspozycji tych samych zawodników.

(fot. Getty) Nowym szkoleniowcem kadry B został natomiast Maciej Maciusiak, do tej pory pracujący z juniorami. Jego poprzednik, Czech Radek Żidek, będzie teraz w reprezentacji B trenerem technicznym. W tej kadrze znaleźli się Tomasz Pilch, Bartosz Czyż, Paweł Wąsek, Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł i Przemysław Kantyka.

W składzie kadry A w kombinacji norweskiej są: Adam Cieślar, Paweł Słowiok, Szczepan Kupczak, Paweł Twardosz i Wojciech Marusarz.

Jak dodano, przed Twardoszem i Marusarzem zostaną postawione zadania etapowe, które obaj powinni spełniać. W razie braku ich realizacji zawodnicy mogą zostać skreśleni ze składu kadry.

Zarząd PZN zdecydował również, że asystentem niemieckiego trenera Danny'ego Winkelmanna zostanie znany w przeszłości skoczek Robert Mateja, którego głównym zadaniem będzie podniesienie poziomu sportowego w części skokowej kombinacji norweskiej.

Stoch: jestem kibicem. Dzięki temu mogę się "oczyścić"
Stoch: coś nie wyjdzie, a tu pytanie "jak się czujesz?"
Stoch: kiedyś w siebie nie wierzyłem i myślałem, żeby to rzucić...
Piękny gest Kamila Stocha! Przekazał swojemu sztabowi... 120 tys. zł nagrody!
Stoch: studia skończyłem tylko dzięki żonie
Stoch o nauce: miałem umowę z mamą
Kamil Stoch: Dawid Kubacki ze skoczka lata stał się skoczkiem na lata
Stoch oddał nagrodę. "Chodzi o docenienie"
Stoch: po Turnieju Czterech Skoczni przez tydzień byłem nie do użycia
"O sukces trzeba zawalczyć". Stoch powitany w Zębie

W narciarstwie alpejskim, jeżeli chodzi o seniorów, do kadry A została powołana tylko Maryna Gąsienica-Daniel. – Maryna Gąsienica-Daniel jest naszą najlepszą narciarką alpejską, stąd Zarząd PZN postanowił objąć ją specjalną opieką. Zawodniczka w dalszym ciągu będzie prowadzona przez trenera Marcina Orłowskiego – poinformowano na stronie związku.

W narciarstwie dowolnym w kadrze narodowej skicrossu jest Karolina Riemen-Żerebecka. – Zarząd PZN zdecydował o kontynuowaniu szkolenia sportowego Karoliny Riemen-Żerebeckiej, mimo ciężkich kontuzji, które zawodniczka odniosła w ciągu ostatniego roku. Zarząd PZN na bieżąco będzie monitorował postępy w treningu. Zawodniczką opiekują się trenerzy Przemysław Buczyński oraz Tomasz Żerebecki – poinformowano.

Justyna Kowalczyk (fot. PAP) Jeżeli chodzi o biegi narciarskie, zarząd PZN postanowił powołać dwie oddzielne kadry narodowe A kobiet i mężczyzn. Poinformowano, że w biegach kobiet planuje się powołanie od sześciu do ośmiu zawodniczek pod kierunkiem trenera głównego Aleksandra Wierietielnego oraz jego asystentki Justyny Kowalczyk. Ostateczny skład osobowy w grupie zostanie podany do końca kwietnia.

W kadrze A mężczyzn planuje się powołanie od czterech do pięciu zawodników. Do prowadzenia tej grupy zarząd PZN postanowił pozyskać trenera zagranicznego.

Do niektórych narodowych związków narciarskich rozesłane zostały informacje o poszukiwaniu trenera. Tymczasową opiekę nad grupą sprawuje trener Tadeusz Krężelok – napisano na stronie związku.

W snowboardzie, jak poinformowano, grupy zostaną poszerzone o młodszych zawodników oraz zawodniczki, a ostateczne składy zostaną podane do końca kwietnia.

Zarząd PZN planuje powołać w snowboardzie trzy grupy szkoleniowe: Kadrę Narodową Alpejską prowadzoną przez Piotra Skowrońskiego, Kadrę Narodową Snowboardcross prowadzoną przez trenera Mariusza Kufla oraz Kadrę Narodową Slopestyle prowadzoną przez trenera Tomasza Tylkę.

Justyna Kowalczyk wkracza w rolę szkoleniowca
Justyna Kowalczyk: chcę nabrać doświadczenia trenerskiego
Justyna Kowalczyk druga w maratonie. "Nie wiem czy to był mój ostatni bieg"

podobne informacje

PŚ: Horngacher odkrył karty. Znamy skład na Zakopane

Stefan Horngacher podał skład reprezentacji Polski na konkursy o Puchar Świata w Predazzo

Austriackie skoki w kryzysie. Związek nie przewiduje zmian w sztabie

Mistrzostwa świata w skokach narciarskich: Maciej Kot pewniakiem w drużynie?