tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Sprawni Razem popłyną po mistrzostwo Polski po raz 22.

28 i 29 kwietnia 2018 r. w Łomiankach odbędą się dwudzieste drugie Mistrzostwa Polski w pływaniu Związku Stowarzyszeń Sportowych "Sprawni Razem". Weźmie w nich udział ok. 70 zawodników, w tym wszyscy aktualni reprezentanci Polski.
fot. inf. prasowa

Program przewiduje konkurencje dla kobiet i mężczyzn z podziałem na 3 kategorie wiekowe oraz, po raz pierwszy, oddzielną rywalizację dla osób z zespołem Downa. Zawody rozpoczną się w sobotę o godz. 11.30 uroczystym otwarciem, po którym nastąpią eliminacje. Starty finałowe zaplanowano na niedzielę, 29 kwietnia od godz. 9.45. Zawody są prowadzone zgodnie z przepisami Światowej Federacji Pływackiej (FINA) i Polskiego Związku Pływackiego (PZP).

– Nadchodzące mistrzostwa to doskonała okazja do promocji sportu wśród młodzieży niepełnosprawnej – powiedział organizator, trener kadry pływackiej Łukasz Głasek, Prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Społeczno Sportowego "Sprawni Razem". – Podczas nich wyłonieni zostaną najlepsi pływacy, którzy zdobędą powołanie do kadry narodowej i będą później reprezentować Polskę w imprezach międzynarodowych, takich jak Mistrzostwa Europy INAS w Paryżu. Docelowo skład kadry utworzą cztery zawodniczki i czterech zawodników reprezentujących najwyższy poziom w kraju.

Udział w zawodach potwierdzili wszyscy aktualni reprezentanci Polski, dla których start w mistrzostwach Polski jest bardzo ważnym elementem przygotowań do głównej imprezy w tym sezonie – mistrzostw Europy w Paryżu. Są to:
– Angelika Koniecko – brązowa medalistka na 200m stylem grzbietowym mistrzostw Świata INAS w Meksyku 2017,
– Gabriela Michałowska – trzykrotna złota medalistka młodzieżowych MŚ INAS w Meksyku 2017 na dystansach 100m i 200m s. dowolnym i 100m s. grzbietowym,
– Mateusz Bujek – mistrz Polski na 50 m s. dowolnym oraz 50 m s. motylowym,
– Jakub Kowalczyk – mistrz Polski na 100 m s. grzbietowym,
– Kacper Władkowski – srebrny medalista mistrzostw Polski na 100 m MP
– Wojciech Kolebki – złoty medalista s. grzbietowym i dowolnym w najmłodszej kategorii wiekowej. 

 Organizatorem Mistrzostw Polski w pływaniu jest Związek Stowarzyszeń Sportowych "Sprawni Razem", który wspiera młodych sportowców niepełnosprawnych intelektualnie, prowadząc dla nich regularne zajęcia i treningi. Zawodnicy organizacji należą do światowej czołówki, zdobywając medale na międzynarodowych imprezach, w tym na Igrzyskach Paraolimpijskich. Otrzymują stypendia od Ministerstwa Sportu i Turystyki, na takich samych zasadach, jak sportowcy pełnosprawni. Pływanie to jedna z najprężniej rozwijających się sekcji w związku "Sprawni Razem". Podczas mistrzostw wyłonieni zostaną reprezentanci na zawody międzynarodowe w 2018 roku oraz nowi pływacy do szkolenia centralnego. Głównym celem imprezy jest rozwijanie aktywności sportowej osób niepełnosprawnych oraz upowszechnienie pływania, jako jednej z form rekreacji.

Mistrzostwa Polski w Pływaniu „Sprawni Razem” odbędą się na pływalni Integracyjnego Centrum Dydaktyczno-Sportowego w Łomiankach przy ul. Stanisława Staszica 2. Impreza dofinansowana jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Urzędu Miasta Łomianki. Dodatkowego wsparcia finansowego udzieliły Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. i Galeria Łomianki. Patronem medialnym mistrzostw jest TVP Sport. Za przygotowanie zawodów odpowiada Mazowieckie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe "Sprawni Razem".

Sprawni Razem Mistrzostwa Polski w pływaniu Związku Stowarzyszeń Sportowych