tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Dwa finały MKS Perły Lublin w dwa dni. "Nie zamierzamy odpuszczać"

Szczypiornistki MKS Perła Lublin mogą zakończyć sezon 2017/18 z potrójną koroną. Do przypieczętowania mistrzostwa Polski brakuje im już tylko jednego zwycięstwa w PGNiG Superlidze. Zespół Robert Lisa zagra też w finałach PGNiG Pucharu Polski i Challenge Cup. Te spotkania rozegra jednak w ciągu dwóch dni − 12 maja powalczy o triumf w krajowym pucharze, a dzień później podejmie hiszpańską Rocasę Gran Canaria w rewanżowym spotkaniu europejskich pucharów. Mimo napiętego terminarza, nikt w klubie nie zamierza rezygnować z gry o pełną pulę. Transmisja finałowych meczów PGNiG Pucharu Polski w TVP Sport, na SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej.
Sylwia Matuszczyk (fot. PAP)

Superliga kobiet: Perła nie do zatrzymania. Mistrzostwo o krok

Lis dyskusję na temat ewentualnego wystawienia rezerw w jednym z finałów ucina stanowczo. – Dziewczyny mają taki charakter, że nie ma mowy o żadnym odpuszczaniu. Nie będziemy kalkulować. Zrobimy wszystko, by jeden i drugi mecz wygrać – zapewnia.

Taki układ terminarza na finiszu sezonu to tylko po części nieszczęśliwy zbieg okoliczności, ale też niedopatrzenie ze strony Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz brak dobrej woli ze strony rywalek Perły w finale Challenge Cup.

Joanna Drabik (fot. PAP) To, że MKS wystartuje właśnie w tych europejskich rozgrywkach, wiadomo było praktycznie rok temu. Nadzorująca zmagania Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF) ich terminarz opublikowała 10 lipca 2017. Jasno stało w nim, że finałowe mecze rozegrane zostaną 5/6 oraz 12/13 maja 2018. Tu błąd popełnił ZPRP, który ogłaszając w listopadzie regulamin oraz daty rozgrywek PGNiG Pucharu Polski, nie wziął pod uwagę, że Perła może dotrzeć aż do finału Challenge Cup.

ZPRP ustalił wtedy, że finałowe mecze krajowego pucharu odbędą się 12 i 13 maja. Pierwszego dnia zagrają panie, dzień później panowie. Teraz, po kilku miesiącach przygotowań, dat tych nie da się zmienić, tym bardziej, że związek powiązał te wydarzenia z obchodami 100-lecia piłki ręcznej w Polsce. To dlatego na miejsce rozegrania meczów wybrano Kalisz, będący matecznikiem polskiego szczypiorniaka.

W tej sytuacji Perła zgłosiła się do klub z Gran Canarii z prośbą o przełożenie rewanżowego meczu w Challenge Cup na późniejszy termin. Hiszpanki odmówiły. Lublinianki zostały pod ścianą, ale nie zamierzają z tego powodu rozpaczać.

Jeżeli ktoś uważa, że w finale Pucharu Polski miałbym wystawić rezerwy, to nie ma pojęcia o profesjonalnym sporcie. Przed nami trudne, nawet bardzo trudne zadanie. Ale dziewczyny zagrały w ćwierćfinale, potem w dwóch meczach półfinałowych i teraz miałbym im powiedzieć, że odpuszczamy finał? Apeluję do wszystkich: nie wypisujcie głupot. Wierzcie w nas, dopingujcie, a nam pozostawcie kwestię rozegrania tych meczów taktycznie i fizycznie – dodaje Lis.

Robert Lis (fot. PAP)

Trener MKS-u ma jedynie nadzieję, że związek przesunie finałowe spotkanie w Kaliszu na nieco wcześniejszą porę, by w ten sposób jego zespół zyskał kilka godzin na regenerację przed rewanżem z Hiszpankami.

To będzie niezwykle istotne, bo jeszcze przed pierwszym meczem z Rocasą Perłę czeka ligowy maraton. 25 kwietnia lublinianki zagrają na wyjeździe z GTPR-em Gdynia, a cztery dni później zmierzą się z Kram Startem Elbląg. Transmisja z obu tych spotkań w TVP Sport. 2 maja do Lublina przyjedzie natomiast Energa AZS Koszalin. Pocieszeniem pozostaje fakt, że do przypieczętowania mistrzostwa potrzebują tylko jednego zwycięstwa. – Mamy sześć meczów i jeden musimy wygrać. Nie jest źle – kończy Lis.

W finale PGNiG Pucharu Polski kobiet MKS Perła Lublin zagra z SPR Pogonią Szczecin. Dzień później, 13 maja, PGE VIVE Kielce zmierzy się z Azotami Puławy w rywalizacji mężczyzn. Transmisja ze obu spotkań w TVP Sport, na SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej.

Mistrzowska gra w końcówce. Perła lepsza od Zagłębia
Lis: finały dzień po dniu? Będzie bardzo ciężko
Stasiak: klucz do zwycięstwa? Nie brakuje nam charakteru
Mączka: wiemy o nich wszystko, ale... nie dałyśmy rady

podobne informacje

Trener MKS Perła Lublin o nieudanym ataku na LM i kulejącym szkoleniu [WYWIAD]

Łukasz Achruk: mecze żony mnie stresują. Chcę, żeby grała jak najlepiej i wróciła w jednym kawałku [WYWIAD]

Robert Lis, trener mistrzyń Polski: ME? Niech kadra gra beznadziejnie, ale wygrywa [WYWIAD]

Puchar EHF kobiet: ES Besancon – MKS Perła Lublin 31:28: faza grupowa nie dla mistrzyń Polski