tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Futbolowi multimilionerzy. Oni zarobili najwięcej

Piłce nożnej od lat towarzyszą wielkie pieniądze, ale w ostatnim czasie kwoty, które zarabiają piłkarze i trenerzy wzrosły jeszcze bardziej. Francuskie "L’Equipe" zestawiło po pięciu szkoleniowców i zawodników, którzy w 2017 roku zarobili najwięcej – liczby potrafią zaszokować.
(fot. Getty Images)

"Lewy" uwielbia strzelać Hiszpanom. Znów skarci Real?

Blisko monopolu na największe zarobki wśród zawodników są gracze FC Barcelona i Realu Madryt. Wśród pięciu najlepszych znaleźli się niemal wyłącznie gracze z tych zespołów. Na podium znaleźli się najwięksi – Lionel Messi zarobił 126 milionów euro, Cristiano Ronaldo z 94 milionami euro i piłkarz Paris Saint-Germain Neymar z 81,5 miliona euro.

Tuż za nimi znaleźli się Gareth Bale i Gerard Pique. Walijczyk zarobił 44 miliony euro, a Katalończyk 29 milionów. Imponuje szczególnie kwotą, jaką zainkasował ten drugi – to największa kwota wśród wszystkich światowych obrońców.

Piłkarz Klub Zarobki
Lionel Messi FC Barcelona 126 milionów euro
Cristiano Ronaldo Real Madryt 94 miliony euro
Neymar Paris Saint-Germain 81,5 miliona euro
Gareth Bale Real Madryt 44 miliony euro
Gerard Pique FC Barcelona 29 milionów euro

Gaże trenerów w ciągu ostatniej dekady znacznie wzrosły, ale najlepsi w ich gronie wciąż zarabiają mniej od czołowych piłkarzy. Najbliżej piątego na liście wśród graczy Pique jest Jose Mourinho. Menedżer Manchesteru United zainkasował aż 26 milionów euro.

Tuż za nim jest Marcello Lippi. Włoski szkoleniowiec to żywy przykład na to, że w Państwie Środka sporo zarobić mogą nie tylko piłkarze. Obecnie prowadzi reprezentację Chin i zarabia aż 23 miliony euro. Niewiele mniej inkasuje Diego Simeone – Argentyńczyk pracuje w Atletico Madryt, jednym z największych klubów w Hiszpanii, ale jego gaża wynosi o milion euro mniej niż bardziej doświadczonego Włocha.

Zinedine Zidane, który w zeszłym sezonie odnosił znaczne sukcesy z Realem Madryt, jest czwarty na liście. Francuz zarobił 21 milionów euro… więcej niż inkasował jako piłkarz. Niewiele gorszy jest Pep Guardiola – menedżer Manchesteru City w 2017 roku zanotował wpływy w wysokości 20 milionów euro.

Trener Zespół Zarobki
Jose Mourinho Manchester United 26 milionów euro
Marcello Lippi Chiny 23 miliony euro
Diego Simeon Atletico 22 miliony euro
Zinedine Zidane Real Madryt 21 milionów euro
Josep Guardiola Manchester City 20 milionów euro