tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Polacy ponownie zaatakują K2. Znamy termin wyprawy

Polscy himalaiści podejmą kolejną próbę zdobycia K2 – czytamy na oficjalnym profilu Polskiego Himalaizmu Zimowego. Wyprawa będzie miała miejsce na przełomie 2019 i 2020 roku. W tym roku Polakom nie udało się zaatakować szczytu. Na przeszkodzie stanęły niekorzystne warunki atmosferyczne.
K2 (fot. PAP)

K2 to jedyny niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Polacy próbowali dokonać historycznego osiągnięcia tej zimy. Narodowa Zimowa Wyprawa na K2 zakończyła się jednak niepowodzeniem.

Kierownik Krzysztof Wielicki zdecydował na początku marca, że nie ma większych szans na atak szczytowy. Powodem były niekorzystne warunki atmosferyczne, zagrożenie lawinowe i niekorzystne prognozy pogody.

Na tegoroczną wyprawę zabrakło już czasu. Kwestie logistyczne i sponsorskie sprawiły, że Polacy ponownie spróbują zdobyć K2 na przełomie 2019/2020 roku. "Skład, termin, sponsorzy – to wszystko jeszcze przed nami. Teraz 1,5 roku ciężkiej pracy" – napisał rzecznik Michał Leksiński na Twitterze.

"W obliczu całej machiny organizacyjno-komunikacyjnej, PHZ jest przekonany, że należy wykorzystać nadchodzące 1,5 roku na wybór i przygotowania kolejnego składu wyprawy, działania komunikacyjne, organizację wypraw przygotowawczych, jak również pozyskanie zaplecza sponsorskiego" – czytamy w komunikacie Polskiego Himalaizmu Zimowego.

"Chcemy wrócić na K2. Ta góra jest do zdobycia" Łatwiejsze przygotowania

– Mamy przede wszystkim sprzęt, który będzie wymagał niewielkiego uzupełnienia. Są również deklaracje od kolegów, którzy wyrazili chęć ponownego uczestnictwa w tym zimowym przedsięwzięciu. Trzeba będzie także poszerzyć grono kandydatów o młode pokolenie wspinaczy i może jeszcze w tym roku zorganizować wyprawę szkoleniowo-treningową na któryś z ośmiotysięczników – zaznaczył Janusz Majer, przewodniczący komitetu organizacyjnego.

Dodał, że doświadczenie ostatniej próby wejścia na K2 wskazuje, że należy wyruszyć znacznie wcześniej, aby w bazie zameldować się ok. 20 grudnia. – Jest wtedy większa szansa na okna pogodowe z początkiem stycznia, co pozwoliłoby założyć obozy na górze – stwierdził Majer.

Wcześniej K2 było atakowane zimą tylko trzykrotnie. Na przełomie 1987 i 1988 roku próbę podjęła międzynarodowa grupa pod kierunkiem Andrzeja Zawady, w 2003 roku ekipą dowodził Wielicki, a w 2012 wspinali się Rosjanie. Żadna z tych ekspedycji nie przekroczyła jednak progu 7650 m.

fot. Twitter
K2: Góra Pragnień (reportaż)

podobne informacje

Cele polskich himalaistów w 2019 roku: zimowe K2 i nowa droga na Annapurnie

Bez możliwości powrotu. 10 lat od największej katastrofy na K2

Niesamowite wideo! Zobacz jak Bargiel zjechał z K2

Andrzej Bargiel osiągnął szczyt K2 i przygotowuje się do zjazdu na nartach