tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Hokeiści w ogniu krytyki. "Wyszedł im jeden mecz"

– Spadliśmy w złym stylu – tak podsumował występ polskich hokeistów podczas mistrzostw świata Dywizji 1A w Budapeszcie olimpijczyk z Calgary Jacek Szopiński. Biało-czerwoni na zakończenie przegrali 1:6 z Kazachstanem, co przesądziło o degradacji do Dywizji 1B.
(fot. PAP/EPA)

Legenda ostro o kadrze. "Niektórzy nie nadają się już do gry"

Cóż, nie wyszedł nam ten turniej, graliśmy słabo i w złym stylu spadamy. Udał się nam tylko mecz ze Słowenią. Czasem tak się zdarzało, że jedna wygrana wystarczała do utrzymania, ale w tym roku trzeba było zdobyć więcej punktów – posumował Szopiński, który jest obecnie trenerem PGE Orlika Opole.

W jego ocenie stawka była niezwykle wyrównana i każdy z zespołów walczył zarówno o awans, jak i o uniknięcie degradacji.

Polacy mogliby liczyć na więcej w tej rywalizacji, gdyby byli optymalnie przygotowani do tego turnieju pod względem fizycznym. Chłopakom na pewno nie można odmówić ambicji, ale ta drużyna zagrała na tyle, na ile było ją stać. A nie było jej stać na wiele. Zawsze wychodzę z założenia, że w sporcie nie ma nic za darmo, na wszystko trzeba sobie zapracować – nie ma wątpliwości 109-krotny reprezentant Polski.

MŚ Dywizji 1A: W. Kazachstan – Polska (skrót)

Polski hokej przeżywa obecnie ogromne problemy organizacyjne i finansowe. Na słaby występ w Budapeszcie złożyło się wiele czynników, nie tylko czysto sportowych.

Hokej, po piłce nożnej, jest najbardziej popularną grą na świecie. To jednak drogi sport, a w Polsce jest mało lodowisk, mało zawodników i pieniędzy. Finansowanie szkolenia opiera się głównie na barkach rodziców. Trzeba opracować program naprawy i rozwoju polskiego hokeja, a potem cierpliwie pracować. Środowisko powinno się zjednoczyć i ciągnąć wózek w jedną stronę. Wtedy może wychowamy hokeistów, którzy będą w stanie wejść na wyższy poziom. A z tych zawodników, którzy teraz grają w reprezentacji trzeba wycisnąć co się da i za rok postarać się wrócić do Dywizji 1A. Jestem przekonany, że stać naszą reprezentację, aby grała na zapleczu Elity – nie ma wątpliwości Szopiński.

Polacy na mistrzostwach w Budapeszcie zajęli ostatnie szóste miejsce. Wywalczyli tylko trzy punkty i po czterech latach spadli z Dywizji 1A.

Ted Nolan: w Polsce wiele musi się zmienić. Czeka nas dyskusja...
Chmielewski: tak słaba liga nie pociągnie reprezentacji w górę
Kolusz: to nie koniec świata. Myślimy o przyszłości