Atletico przywykło do finałów. Dekada usłana grą o stawkę

Atletico Madryt awansowało do finału Ligi Europejskiej, w którym zmierzy się z Olympique Marsylia. W hiszpańskim klubie potraktowano to jako sukces... choć w praktyce zespół Diego Simeone zdążył już przywyknąć do gry w finałach. W ciągu ostatniej dekady występował w nich kilkunastokrotnie.
Antoine Griezmann, Diego Costa i Lucas Hernandez (fot. Getty Images)

Real i Barcelona psują tradycję. Zbrukany szpaler

Dla Atletico finał w Lyonie będzie jedenastym od 2010 roku. Bilans jest dodatni – wygrali sześć z dziesięciu finałów. Gorzej jest jednak, gdy popatrzymy na wyniki w najważniejszych w tych meczach.

Trzy z dziesięciu finałów Atletico rozegrało jeszcze przed tym, jak w 2011 roku Diego Simeone zaczął trenować zespół. W 2010 roku zawodnicy z Madrytu zagrali w finale Ligi Europejskiej przeciwko Fulham i wygrali 1:0. W tym samym roku przegrali z Sevillą (0:2) w Pucharze Króla, ale zwyciężyli w Superpucharze Europy z Interem (2:0). Wtedy szkoleniowcem był jeszcze Quique Sanchez Flores – w ostatnim czasie związany z Espanyolem... i zwolniony z tego klubu z powodu niezadowalających wyników.

Dobre rezultaty już w pierwszym sezonie w Madrycie podtrzymał Simeone. W 2012 roku Atletico ponownie wygrało Ligę Europejską – w finale pokonało Athletic Bilbao 3:0. Krótko później zespół poszedł za ciosem, sięgając po Superpuchar Europy (4:1 z Chelsea). W 2013 roku przyszedł jeszcze Puchar Króla, który zdobyto po zwycięstwie 2:1 nad rywalem zza miedzy – Realem.

(fot. Getty Images) Niedokończony skok jakościowy

Od sezonu 2013/14 Atletico nie walczyło o zwycięstwo w Lidze Europejskiej. Wzrosły ambicje klubu, zwrócono więc oblicza w stronę Ligi Mistrzów. Dwa razy zawodnicy Diego Simeone byli blisko celu, dwa razy nie udało im się go osiągnąć, dwa razy przeciw temu samemu rywalowi...

W 2014 i 2016 roku Atletico zagrało w finałach Ligi Mistrzów w Lizbonie i Mediolanie z Realem Madryt, oba przegrało o włos. W pierwszym wygrywało do 93. minuty meczu 1:0, ale wtedy na 1:1 strzelił Sergio Ramos, doprowadzając do dogrywki, w której Królewscy zdystansowali rywali, zwyciężając 4:1. W drugim Atletico przegrało dopiero po rzutach karny – po 120 minutach było 1:1.

W ciągu lat Atletico dwa razy zagrało również w Superpucharze Hiszpanii. W 2013 roku przegrało w dwumeczu z Barceloną z powodu goli strzelonych na wyjeździe przez Katalończyków (1:1 w Madrycie i 0:0 na Camp Nou). Rok później zawodnikom Simeone udało się sięgnąć po to trofeum, wygrywając z Realem (1:1 i 1:0).

LE, 1/2 finału: Olympique Marsylia – RB Salzburg (skrót)
LE: Olympique Marsylia – RB Lipsk (skrót)