tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

PŚ w parakolarstwie: trzy medale Polaków w czasówce

Tandem Marcin Polak i Michał Ładosz wygrali jazdę indywidualną na czas zawodów Pucharu Świata w belgijskiej Ostendzie. W sumie Polacy zdobyli trzy medale. Anna Harkowska wywalczyła srebro, a tandem Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław zakończył rywalizację na trzecim miejscu.
Marcin Polak i Michał Ładosz

Tour de France bez hostess na finiszu? "Seksistowski stereotyp"

– Trasa była ciężka. W sumie 37km. Po trzech rundach przegrywaliśmy o pięć sekund. A skończyliśmy z 1,5 sekundy przewagi nad Brytyjczykami – skomentował zwycięstwo Marcin Polak. – Ale byliśmy dobrze przygotowani. Mistrzostwa świata na torze pomogły uzyskać formę. Do tego dobrze przepracowane zgrupowanie w Hiszpanii. Jesteśmy w dobrej formie – dodał

Przed zawodnikami wyścig ze startu wspólnego, ale celem tego sezonu są MŚ, które w tym roku rozegrają się we Włoszech, w których mierzą w miejsce na podium

Bardzo zadowolona ze swojego startu była Harkowska, która uległa tylko Brytyjce Crystel Lane.

– Uważam wynik za bardzo dobry – przyznała. – Dałam z siebie wszystko. Może za bardzo zwalniałam na zakrętach. Poza tym jestem zadowolona biorąc pod uwagę fakt, że dużo treningów musiałam zamienić z mocnych na regeneracyjne ze względu na poważne kłopoty zdrowotne w czasie przygotowań – powiedziała.

Trener Harkowskiej Marian Kowalski studzi emocje i uważa, że zawodniczka zdoła się przygotować do mistrzostw Świata, które odbywają się na początku sierpnia we włoskim Maniago.

Trzeci medal dla Polski, brązowy zdobył tandem Podkościelna/Tecław. Dla obu zawodniczek to doskonały prognostyk przed niedzielnym startem w wyścigu ze startu wspólnego, choć z dzisiejszego wyniku nie do końca są zadowolone.

– Czas niekoniecznie nas satysfakcjonuje – uzasadniła Podkościelna. – Do pierwszego tandemu brakowało nam ponad dwie minuty. Ciężko się jechało, jak w każdym wyścigu – oceniła.

Aleksandra Tecław dodała, że ten brąz „udało się wyrwać”. Według niej Brytyjki są zupełnie poza zasięgiem. Ale wynik cieszy, tym bardziej, że na starcie pojawiła się niemal cała światowa czołówka. Plan na wyścig ze startu wspólnego jest prosty, a nastroje są bojowe.

– Trasa będzie płaska – powiedziała Tecław. – Będziemy starały się odjechać, nie jechać całym peletonem, żeby na finiszu było lepiej.

Bardzo dobrze zaprezentował się także debiutant Sławomir Turonek (kat. C3). Pierwszy w życiu wyścig ukończył na 13 pozycji. Również na 13 miejscu zakończyl wyścig Piotr Bloma (kat. C5). Zbigniew Maciejewski (kat. C4) był 17.