tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Za młoda na sukces. Mistrzyni olimpijska relegowana do juniorek?

Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU) rozważa podwyższenie limitu wiekowego, pozwalającego na start w kategorii seniorów w konkurencjach łyżwiarstwa figurowego. Wprowadzenie nowych przepisów uderzy zwłaszcza w mistrzynię olimpijską, Alinę Zagitową, która może wrócić do rywalizacji wśród juniorek.
Alina Zagitowa (fot. Getty)

Kontrowersyjne oceny Polaków. "Jakby przewrócili się dziesięć razy"

Kontrowersje wokół wieku łyżwiarzy pojawiają się już od dawna. W latach 80. federacja postanowiła podnieść limit z dwunastu do czternastu lat. Było to następstwem niepokojącego trendu w konkurencji par sportowych, gdzie duety tworzono z młodych i niskich partnerek oraz dobrze zbudowanych, starszych partnerów. W ten sposób zdecydowanie ułatwiano parom wykonywanie elementów technicznych – wysokich podnoszeń czy wyrzucanych skoków.

Zgodnie z aktualnymi przepisami w zawodach seniorów mogą startować łyżwiarze, którzy ukończyli piętnaście lat przed 1 lipca bieżącego roku. Wiek juniorski mieści się w przedziale 13-19 lat. Reguły do tej pory przestrzegane były dość restrykcyjnie. Z tego powodu do startu w mistrzostwach świata w 2012 roku nie dopuszczono Adeliny Sotnikowej, choć Rosjance do spełnienia wymogów zabrakło zaledwie... kilku godzin. Trzy lata wcześniej, w sezonie 2009/2010, nie uprawniono jej także do występów w cyklu Junior Grand Prix. Interweniować próbowała wtedy matka zawodniczki, która przekonywała, że jej córka urodziła się... miesiąc wcześniej niż podają oficjalne dokumenty.

Tara Lipinski podczas igrzysk olimpijskich w Nagano (fot. Getty)

Era młodych mistrzyń 


Kwestie wieku stały się gorącym tematem w latach 1994-2002, kiedy trzy złote medale igrzysk olimpijskich wywalczyły bardzo młode łyżwiarki – 16-letnia Ukrainka Oksana Bajul (1994), 15-letnia Tara Lipinski ze Stanów Zjednoczonych (1998) i jej rodaczka, rok starsza Sarah Hughes (2002).

Dyskusje powróciły w tym roku. Rywalizację na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu wygrała bowiem 15-letnia Alina Zagitowa, która została tym samym najmłodszą mistrzynią olimpijską w historii łyżwiarstwa figurowego. Cztery lata wcześniej ze złota cieszyła się jej rodaczka, 17-letnia Adelina Sotnikowa, natomiast 15-letnia Julia Lipnicka w tym samym sezonie została mistrzynią Europy.

Triumfy tak młodych zawodniczek wywołały burzę w środowisku łyżwiarskim, zwłaszcza, że w kolejnych latach zarówno Sotnikowa, jak i Lipnicka zmagały się z licznymi kontuzjami i po igrzyskach w Soczi nie odniosły już spektakularnych sukcesów. Szczególnie trudny okazał się przypadek tej drugiej, która przyznała się do problemów z anoreksją i w 2017 roku zakończyła starty.

Rafael Arutunian i Ashley Wagner (fot. Getty)

Mistrzyni wróci do juniorek?

Podobnym torem zaczęła toczyć się kariera Zagitowej, która po rewelacyjnym sezonie olimpijskim, przegrała medal mistrzostw świata, zajmując w Mediolanie dopiero piąte miejsce. W najbliższym czasie mistrzyni olimpijska i mistrzyni Europy może nie mieć okazji do zdobycia tytułu na mistrzostwach globu. Międzynarodowa Unia Łyżwiarska rozważa bowiem wprowadzenie nowych limitów wiekowych, które "zepchną" Zagitową do rywalizacji z juniorkami.

– Teraz zbyt dużo mówi się o skokach. Zawodnicy są zmuszeni do wykonywania coraz trudniejszych ewolucji i sami siebie niszczą. Jak ich powstrzymać? Moim zdaniem jest tylko jedno rozwiązanie – zakaz startów wśród seniorów do czasu osiągnięcia pełnoletniości – stwierdził w rozmowie z icenetwork.com Rafael Arutunian, trener mistrza świata, Nathana Chena.

Jewgienija Miedwiediewa i Alina Zagitowa (fot. Getty)

Walka na skoki

Poziom w konkurencjach solowych w ostatnich latach systematycznie wzrasta. Jeszcze niedawno skoki z czterema obrotami sporadycznie pojawiały się na światowych taflach. Teraz miejsce w ścisłej czołówce zapewnia posiadanie w swoim repertuarze przynajmniej kilku tego typu ewolucji. Przykładem jest chociażby 13-letnia Aleksandra Trusowa, która w marcu wygrała mistrzostwa świata juniorek, prezentując w programie dowolnym dwa skoki poczwórne.

– W tych młodych ciałach kości nie są jeszcze odpowiednio ukształtowane. Kiedy wykonuje się tyle trudnych elementów organizm ulega wyniszczeniu. Nawet jeśli do tej pory nie mieliśmy przykładu, że zawodnik zakończył swoją karierę na wózku inwalidzkim, to nie znaczy, że wkrótce go nie otrzymamy – dodał Arutunian.

Szkoleniowiec amerykańskich solistów, Tom Zakrajsek zauważył natomiast, że dzięki mniejszej wadze nastoletnie zawodniczki mogą wykonywać trudniejsze programy. – Trudno mówić o sprawiedliwości, bo lżejsza i niższa zawodniczka ma naturalną przewagę. Dlatego też często rywalizacja w zawodach juniorek stoi na wyższym poziomie niż w kategorii seniorek.

Alina Zagitowa (fot. Getty)

Zmiany już w tym roku?

Pozytywnie o zmianach w limitach wiekowych wypowiedział się już Fabio Bianchetti, szef łyżwiarstwa figurowego w ISU. – Jestem zwolennikiem podniesienia minimalnego wieku w kategorii seniorów. Na razie jest to jednak wyłącznie moja prywatna opinia. Nikt z federacji nie wypowiedział się negatywnie w tej kwestii, ale dopiero zaczęliśmy rozmowy na ten temat. Na oficjalne komunikaty trzeba jeszcze poczekać – przyznał w rozmowie z icenetwork.com

Pierwsze wiążące decyzje mogą zapaść podczas dorocznego posiedzenia unii, które zaplanowano na początek czerwca. Do trzech tygodni przed startem obrad każda z krajowych federacji może zgłosić własny projekt zmian w przepisach. Jeśli wejdą one w życie to w przyszłym sezonie możemy być świadkami kuriozalnej sytuacji, w której mistrzyni olimpijska nie będzie uprawniona do startu w imprezach mistrzowskich w kategorii seniorek.

najpopularniejsze

Ostatnie szlify gwiazd. Nadal, Djoković i Federer trenują przed Australian Open

Ireneusz Mazur skomentował losowanie Polaków przed mistrzostwami Europy w 2019 roku

Maciej Stolarczyk: Kuba Błaszczykowski dał nam nowe tchnienie

Paweł Zagumny kandydatem na prezesa Polskiej Ligi Siatkówki

Paweł Brożek: jestem optymistą, ale usłyszeliśmy już sporo obietnic