tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

"Dzika karta" nie dla Polski. Koniec marzeń o MŚ 2019

Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) przyznała reprezentacji Japonii "dziką kartę" na występ w przyszłorocznych mistrzostwach świata piłkarzy ręcznych w Niemczech i Danii. To ostatecznie zamyka drogę na mundial polskim szczypiornistom.
(fot. FRANCE HANDBALL 2017)

Przybecki jak Wenta? "To nie zależy tylko ode mnie"

Ewentualne przyznanie biało-czerwonym "dzikiej karty" było ostatnią możliwością, aby kadra Piotra Przybeckiego mogła zagrać na niemiecko-duńskich mistrzostwach. Szanse na to, by IHF zaprosił ich na mundial były jednak niewielkie, nie tylko ze względu na odpadnięcie już w prekwalifikacjach do turnieju. W lutym w rozmowie ze SPORT.TVP.PL sprawę komentował prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Andrzej Kraśnicki.

Będzie o to trudno. Poziom, który reprezentujemy nie zapewnia nam jeszcze zbyt dużych szans. Niemniej jeśli pojawi się możliwość uzyskania "dzikiej karty", z pewnością podejmiemy odpowiednie działania – stwierdził Kraśnicki.

Na przyszłoroczne mistrzostwa pojadą jednak Japończycy, którzy zajęli dopiero szóste miejsce podczas niedawnych mistrzostw Azji (awans na mundial wywalczyły pierwsze cztery zespoły). Decyzja IHF nie jest jednak żadnym zaskoczeniem.

Reprezentacja Japonii (fot. Getty) Światowa federacja mocno współpracuje w ostatnich latach z Japonią – w przyszłym roku rozegrane zostaną tam mistrzostwa świata kobiet, a rok później igrzyska w Tokio. Ponadto japońska firma Molten jest głównym dostawcą piłek na wszystkie imprezy organizowane przez IHF. Zaproszenie Japończyków na mundial nie jest więc niczym sensacyjnym, nawet jeśli na ostatnich mistrzostwach drużyna Dagura Sigurdssona zajęła dopiero 22. miejsce (na 24 drużyny).

Kontrowersje budzi jedynie termin wydania decyzji przez IHF – federacja podjęła ją ponad miesiąc przed końcem eliminacji w Europie i Panameryce. Tym samym zespoły, które przegrają rywalizację o awans, nie dostaną nawet szansy ubiegania się o "dziką kartę". Wśród nich będzie choćby Słowenia (brązowy medalista ostatnich MŚ) lub Węgry (ćwierćfinalista), które tworzą jedną z dziewięciu par fazy play-off w Europie.

Eliminacje w Europie rozegrane zostaną między 8 a 14 czerwca. Jak na razie pewne występu na MŚ jest dwanaście zespołów. Pierwszą dużą imprezą, na której wystąpić będą mogli Polacy, będzie Euro 2020.

Uczestnicy MŚ 2019 piłkarzy ręcznych:

Gospodarze: Niemcy, Dania
Europa: Francja (obrońca tytułu), Hiszpania (mistrz Europy) + 9 zespołów
Azja: Katar, Bahrajn, Korea Południowa, Arabia Saudyjska
Afryka: Tunezja, Egipt, Angola
Panameryka: 3 zespoły
Dzika karta: Japonia

Zobacz terminarz meczów eliminacji MŚ 2019 (Europa)

Przyszłość pod znakiem zapytania. Co dalej z polskimi szczypiornistami?
Lijewski: odmładzanie kadry? Zrobiliśmy to najgorzej jak to było możliwe
Piotr Przybecki: inni też mieli lata posuchy. Nie jesteśmy w średniowieczu!
ME 2020 przełomowe dla Polaków? Awans realny

podobne informacje

Znamy gospodarzy ME 2022 i 2024. Turnieje w sześciu krajach

Z Hiszpanią bez MVP ligi. Kontuzja Adama Malchera

Kariera usłana kontuzjami. "Skończyła się po odejściu z VIVE"

Patera i mecz pożegnalny. ZPRP i VIVE podziękują Szmalowi i Bieleckiemu