tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MP w szachach: Soćko i Duda laureatami "Hetmanów 2017"

Monika Soćko i Jan-Krzysztof Duda otrzymali podczas gali w Warszawie wyróżnienia "Hetmany 2017" dla najlepszych zawodników minionego roku. Nagrody w dwunastu kategoriach przyznał Polski Związek Szachowy.
(fot. Getty Images)

Tomasz Sikora trenerem biathlonowej kadry młodzieżowej

Uroczystość poprzedziła oficjalne otwarcie mistrzostw kraju. Pierwsze partie w sali notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie rozpoczną się w sobotę (codziennie od godz. 16)."Hetmany" to najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana przez PZSzach. Jej pomysłodawcą był dziennikarz, nieżyjący już prezes związku Jacek Żemantowski. Pierwsze statuetki wręczono w latach 1996-2000. Siedem lat temu reaktywowano tę formę nagradzania.

Ubiegły rok był wyjątkowy, jeśli chodzi o wyniki męskiej reprezentacji. W rosyjskim Chanty-Mansyjsku biało-czerwoni w składzie: Radosław Wojtaszek (obecnie 18. w rankingu FIDE), Jan-Krzysztof Duda (24. FIDE), Kacper Piorun, Grzegorz Gajewski i Mateusz Bartel wywalczyli brązowy, pierwszy w historii, medal dla Polski w tej imprezie. Biało-czerwonych wyprzedzili tylko Chińczycy i Rosjanie, a w pokonanym polu zostawili m.in. złotych i srebrnych medalistów olimpiady szachowej 2016 – Amerykanów i Ukraińców. Wojtaszek w całym turnieju okazał się najlepszy na pierwszej planszy.

Laureaci nagród "Hetmany 2017":
Zawodnik Roku – Jan-Krzysztof Duda
Zawodniczka Roku – Monika Soćko
Trener Roku – Kamil Mitoń
Sędzia Roku – Magdalena Judek
Sponsor Roku – Lotto
Organizator Roku – Śląski Związek Szachowy
Klub Roku – WASKO GKS HETMAN Katowice
Dziennikarz Roku – Piotr Nguyen
Nauczyciel szachowy – Andrzej Modzelan
Nagroda Specjalna – prezydent Katowic Marcin Krupa
Nagroda Specjalna – reprezentacja Polski mężczyzn: Radosław Wojtaszek, Jan-Krzysztof Duda, Kacper Piorun, Grzegorz Gajewski, Mateusz Bartel
Całokształt działalności – Hanna Ereńska-Radzewska (obecnie Ereńska-Barlo)

Gdańsk: nordic walking na 100-lecie odzyskania niepodległości