Dominacja mistrzyń trwa. MKS Perła Lublin z drugim trofeum

MKS Perła Lublin z krajowym dubletem! Ponad dwa tygodnie po wywalczeniu mistrzostwa Polski, zawodniczki Roberta Lisa sięgnęły w sobotę po Puchar Polski. W rozegranym w Kaliszu finale pokonały SPR Pogoń Szczecin 34:25 (16:11). W niedzielę zagrają o trzecie trofeum – czeka ich rewanż w Pucharze Challenge (transmisja w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji).
MKS Perła Lublin (fot. PAP)

Będzie piąty raz? Polski klub może wygrać europejski puchar

Sobotni finał prowadzony był pod dyktando lublinianek od samego początku. Mistrzynie kraju starcie rozpoczęły od wyjątkowo mocnego uderzenia – po pięciu minutach gry prowadziły już 5:1, a cztery minuty później ich przewaga sięgnęła sześciu goli (7:1). To "ustawiło" dalszy przebieg spotkania.

Kapitalny początek Perły. Lublinianki szybko "ustawiły" mecz

Bo choć Pogoń dzielnie walczyła później o odwrócenie losów meczu, to ani raz nie zdołała zbliżyć się do rywalek na dystans mniejszy niż dwa gole. Kwadrans przed końcem wszystko było już rozstrzygnięte.

Początkowo jednak nadzieję na sukces dała szczeciniankom zmiana ustawienia w defensywie i wyłączenie z gry liderki Perły, Kingi Achruk. Dzięki temu w 16. minucie przewaga MKS-u stopniała do trzech goli (6:9). Tyle mogła też wynosić po pierwszej połowie, ale w swej ostatniej akcji Pogoń zgubiła piłkę, a Perła – mimo ledwie czterech sekund na rozegranie akcji – zdołała trafić na 16:11.

(fot. PAP) Wyszłyśmy na mecz bardzo zestresowane. Brakuje nam skuteczności. Jeśli to poprawimy i utrzymamy grę w obronie, to w drugiej połowie może być jeszcze ciekawie – mówiła w przerwie skrzydłowa Pogoni Joanna Gadzina.

Jej słowa okazały się prorocze, po tuż po zmianie stron Pogoń zbliżyła się do Perły na dwa gole (14:16). Ciekawie było jednak przez niewiele ponad 10 minut. W 42. minucie Achruk złamała opór rywalek i powiększyła przewagę lublinianek do czterech goli (22:18). Chwilę później MKS wygrywał już 25:18. Szczecinianki zwątpiły wtedy w sukces i całkowicie odpuściły. W 52. minucie Perła miała 11 goli więcej od rywalek (31:20).

Zwyciężając w Kaliszu, lublinianki wykonały kolejny krok w kierunku zakończenia sezonu w potrójnej koronie. Dwa trofea mają już na koncie. O trzecie zagrają w niedzielę – o godz. 20:00 podejmą hiszpańską Rocasę Gran Canaria w rewanżowym meczu finału Challenge Cup.

Transmisja finałowego spotkania Perły z Rocasą, jak i starcia PGE VIVE z Azotami o PGNiG Puchar Polski mężczyzn w niedzielę TVP Sport, na stronie SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej.

Historyczny finał Azotów. "Możemy rozegrać rewelacyjny mecz"