25:17 27:29 25:19 23:25 7:15
13.05.2018, 15:00
Liga Mistrzów, Faza finałowa, 2017/2018, Mecz o 3. miejsce

Liga Mistrzów: pięciosetowy thriller. ZAKSA przegrała mecz o brąz

Siatkarze ZAKSA Kędzierzyn-Koźle bez medalu Ligi Mistrzów. W niedzielnym spotkaniu o brązowy krążek zawodnicy Andrei Gardiniego przegrali z włoską Sir Safety Perugią 2:3 (25:17, 27:29, 25:19, 23:25, 7:15) i zakończyli zmagania w turnieju Final4 tuż za podium. O godz. 18:00 w wielkim finale zagrają Cucine Lube Civitanova i Zenit Kazań.
Siatkarze ZAKSY (fot. PAP)

Siatkarze rozpoczęli zgrupowanie. "Trener krzyczy, bo mu zależy"

Wicemistrzowie Polski mają czego żałować, bo przez większość niedzielnego spotkania byli zespołem lepszym. Doskonale świadczą o tym wygrane przez nich sety – premierowy, w którym triumfowali do 17 i trzeci, w którym zdobyli od rywali o sześć punktów więcej. Mimo tego w kluczowych momentach jednak zawiedli, a Perugia zdołała wykorzystać ich błędy.

Kluczowa dla losów spotkania okazała się końcówka czwartego seta. Jego początek należał do włoskiej drużyny, która przed drugą przerwą techniczną wypracowała dwa punkty przewagi. ZAKSA straty odrobiła jednak ekspresowo i już po chwili prowadziła 17:16. Rozpoczęła się gra nerwów.

Do stanu 22:22 oba zespoły szły łeb w łeb. W końcówce przewagę zyskali jednak gracze Perugii. Bezbłędny był atakujący Aleksandar Atanasijević, po którego ataku Włosi wyszli na prowadzenie 24:22. ZAKSA mogła jeszcze wrócić do gry – pierwszą piłkę setową obroniła, a przy drugiej miała kontrę, ale atak Maurice'a Torresa został zablokowany. O wszystkim zadecydować miał więc tie break.

Na jego starcie Perugia wypracowała jednak zaliczkę, która pozwoliła im na swobodną grę. Mistrzowie Włoch prowadzili kolejno 3:1, 7:3 i 12:6. To podcięło skrzydła kędzierzynianom.

Wicemistrzowie Polski zakończyli rozgrywki na czwartym miejscu po raz trzeci. Poprzednio udało im się to w 2002 i 2013 roku. Do wyrównania najlepszego wyniku w historii – trzeciej lokaty z 2003 roku – zabrakło im niewiele.