Zbiórki defensywne
42
31

NBA: Celtics zmiażdżyli Cavaliers. Bezradny LeBron James

Boston Celtics pokonali Cleveland Cavaliers 108:83 (36:18, 25:17, 17:29, 30:19) w pierwszym meczu finału Konferencji Wschodniej NBA. Tak wysokie zwycięstwo gospodarzy to spore zaskoczenie. Słabszy mecz rozegrał LeBron James (5/16 z gry), który zakończył spotkanie z 15 punktami.
LeBron James (fot. Getty Images)

Obie drużyny łatwo przebrnęły przez półfinały konferencji. Cavaliers potrzebowali tylko czterech meczów, żeby pokonać Toronto Rapotors. Drużyna z Kanady, która wygrała sezon zasadniczy na Wschodzie postawiła trudne warunki tylko w dwóch spotkaniach.

Celtics sprawili niespodziankę przeciwko Philadelphia 76ers. Przetrzebieni kontuzjami koszykarze z Boston Garden nie dali szans młodej drużynie rywali. Zespół Brada Stevensa przegrał tylko jeden mecz.

Przed niedzielnym starciem rozpędzeni Cavaliers byli faworytami. Parkiet szybko to jednak zweryfikował. Gospodarze grali znakomicie i już do przerwy prowadzili 61:35. Pod koniec trzeciej kwarty przyjezdnym udało się zniwelować straty do 14 punktów, ale to wszystko, na co było ich stać tego dnia. Ostatnie 12 minut to ponownie popis zespołowej gry zawodników Bostonu.

Radość zawodników Bostonu (fot. Getty) Celtów do zwycięstwa poprowadził tercet Marcus Morris – Al Horford – Jaylen Brown. Trzech koszykarzy zdobyło aż 64 ze 108 punktów rzuconych przez Boston. Kolejne dobre spotkanie rozegrał też Jayson Tatum (16 punktów).

W barwach gości nieco zawiódł James. Lider Kawalerzystów zdobył 15 punktów, ale grał na niskiej skuteczności. Do tego dodał siedem zbiórek i dziewięć asyst. Przy tym jednak zanotował siedem strat, a zespół z nim na parkiecie zdobył 32 punkty mniej od rywali. To najgorszy wskaźnik w całej drużynie.

Szansa do rehabilitacji już w nocy z wtorku na środę. Drugie spotkanie zostanie rozegrane w Bostonie. Rywalizacja toczy się do czterech zwycięstw.