tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Vital Heynen: mam naprawić siatkówkę w Polsce

Vital Heynen rozpoczął w Spale pierwsze zgrupowanie w roli selekcjonera polskich siatkarzy. Szkoleniowiec słynie z niekonwencjonalnych metod treningowych i ekscentrycznych zachowań. Belg zamierza jednak wszystko podporządkować jednemu celowi. – Moim zadaniem jest naprawić siatkówkę w Polsce. Tego lata przygotuję kadrę na najbliższe dziesięć lat – zapowiedział w rozmowie z Aleksandrą Rajewską w "Sportowej Niedzieli".
Heynen: Polska może być silna w 2020 roku
Radość polskich siatkarzy (fot. PAP)

Nowa jakość reprezentacji. Siatkarze zaczynają sezon

O pracy z reprezentacją Polski
Nie ma dla mnie bardziej interesującej pracy. Jeżeli weźmiemy pod uwagę kandydatów do medali IO, to Brazylijczycy, Amerykanie, Włosi i Rosjanie zawsze zatrudnią rodzimego trenera. Krajem, który potrafi zatrudnić zagranicznego szkoleniowca jest właśnie Polska. Jeśli chciałbym kiedykolwiek osiągnąć coś wielkiego z reprezentacją, to jesteście jedyną nacją, z którą może się to udać. Przede wszystkim jesteście krajem siatkówki. Pracowałem przez 1,5 roku w klubie z Bydgoszczy. Nie było mowy, żebym postąpił inaczej. Moje wymagania były związane jedynie z rzeczami sportowymi. Polska może być bardzo silnym zespołem w 2020 roku.

O wymaganiach
Jeżeli wymagałoby się ode mnie teraz awansu do finału Ligi Narodów, to nie ma na to szans. Powiedziałem federacji, że nie przyjadę, jeśli będą chcieli wynik tu i teraz. Nie można tego robić w ten sposób. To błąd, który Polska popełniła w ostatnich latach. Chcielibyście wygrywać cały czas i od razu, ale nie przygotowujecie się na to, co będzie jutro. Macie tyle młodych talentów... Trzeba dać grać im w reprezentacji. Może nie pomogą mi, ale następnemu trenerowi. Moim zadaniem jest naprawić siatkówkę w Polsce. Tego lata przygotuję kadrę na najbliższe dziesięć lat.

Vital Heynen (fot. PAP)

O sobie
Jestem człowiekiem o otwartej głowie. Uwielbiam rozmawiać z ludźmi i przebywać z nimi. Sport wyzwala wielkie emocje i wolę, jeśli ludzie je pokazują. Wszyscy trenerzy i zawodnicy to aktorzy. Jesteśmy częścią bardzo żywego teatru. Tu nie ma jednak scenariusza. Musisz dbać o to, żeby ludziom się podobało, dlatego czasem musi być show.

O lękach
Dwa tygodnie temu odwiedził mnie jeden z dziennikarzy i przez godzinę próbowaliśmy znaleźć coś, czego mógłbym się bać. Nie mogłem znaleźć niczego. Jestem przekonany, że uda mi się pomóc reprezentacji Polski. Największą niewiadomą jest czy zespół przyjmie moją pomoc. To będzie największe wyzwanie. Mogę pomóc zawodnikom, ale najpierw muszę nawiązać z nimi więź.

podobne informacje

Vital Heynen o losowaniu mistrzostw Europy: to musi być nasz drugi najlepszy występ w sezonie

Losowanie mistrzostw Europy siatkarzy: Polacy mogą trafić na wymagających rywali

Siatkarskie "naj". Kurek, upadek i niesłowny trener

Deklaracja Piotra Nowakowskiego. "Umówiłem się z Heynenem"