tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Polka z międzynarodową nagrodą. Wróżą jej olimpijski medal

Karolina Bosiek została wyróżniona w Belgradzie prestiżową nagrodą imienia Piotra Nurowskiego. Europejski Komitet Olimpijski (EOC) wybrał ją tym samym do piątki najlepiej zapowiadających się młodych sportowców na Starym Kontynencie. W ubiegłych latach w gronie wyróżnionych znajdowali się późniejsi medaliści olimpijscy. Liczymy, że tak będzie również w tym przypadku.
Karolina Bosiek (fot. instagram)

Zmiany w sztabie panczenistów. Francuz dołączy do kadry

Nagroda imienia Piotra Nurowskiego jest jedną z najważniejszych, jakie Europejski Komitet Olimpijski rozdaje młodym sportowcom. Znalezienie się wśród piątki wyróżnionych oznacza nie tylko prestiż, ale także uzyskanie dodatkowego stypendium.

Po raz pierwszy nagrody upamiętniające przewodniczącego PKOl rozdano w 2011 roku. Od tej pory stało się to tradycją. Od 2016 roku wprowadzono zaś podział na dyscypliny letnie i zimowe.

Szybko mogliśmy przekonać się, że wytypowane przez Europejski Komitet Olimpijski osoby nie są przypadkowe. Aż sześcioro z jedenastki sportowców, którzy otrzymali to wyróżnienie w latach 2011-2012, ma już w swoim dorobku olimpijski medal, pomimo że najstarsi w tym gronie mają dopiero 24 lata.

Laura Dahlmeier (Niemcy/biathlon) i Ruta Meilutyte (Litwa/pływanie) zostały mistrzyniami olimpijskimi, natomiast Tom Dale (Wielka Brytania/skoki do wody), Larissa Iordache (Rumunia/gimnastyka), Marco Schwarz (Austria/narciarstwo alpejskie) i Charlotte Bonnet (Francja/pływanie) podczas najważniejszej imprezy czterolecia stawali na drugim bądź trzecim stopniu podium.

#ameizingday#EOC #best#european#athlete#@eoc_media

Post udostępniony przez Karolina Bosiek (@karolinabosiek)

W ciągu ośmiu lat Europejski Komitet Olimpijski wyróżnił trójkę Polaków. W pierwszej edycji (2011 rok) najwyższą nagrodę otrzymał Tobiasz Lis – kolarz, który dziś ma 23 lata i niestety brak większych osiągnięć na koncie. Mamy nadzieję, że tych nie zabraknie dwóm kolejnym nagrodzonym biało-czerwonym.

W 2017 roku czwartą nagrodę otrzymała Kamila Stormowska, będąc pierwszą w historii zawodniczką short tracku, która została wyróżniona w ten sposób. W tegorocznej edycji natomiast trzecią nagrodę zdobyła Karolina Bosiek, zostając jednocześnie pierwszą w historii nagrodzoną przedstawicielką łyżwiarstwa szybkiego.

Bosiek zasłużyła sobie na to wyróżnienie dzięki bardzo dobrym wynikom, które w minionym sezonie zaprowadziły ją do startu w igrzyskach w Pjongczangu oraz zdobyciu srebrnego i brązowego medalu mistrzostw świata juniorów w Salt Lake City.

Na gali w Belgradzie nagrodą im. Piotra Nurowskiego nagrodzeni, obok Bosiek, zostali także: Camille Bened (Francja/biathlon), Jenie Lee Burmansson (Szwecja/narciarstwo dowolne), Annika Hocke (Niemcy/łyżwiarstwo figurowe) oraz Peter Murphy (Luksemburg/short track).

Tristan Loy odmieni kadrę polskich panczenistów?

podobne informacje

Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim: Holenderska dominacja, kiepski początek Polaków

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim: Martina Sablikova i Sverre Lunde Pedersen zwycięzcami, Magdalena Czyszczoń 16. na 3000 met

Z szansą na sukces. Ranking TOP12 największych nastoletnich talentów sportów zimowych

Mistrzostwa Polski w wieloboju sprinterskim: Piotr Michalski i Karolina Bosiek mistrzami kraju