tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Konflikt w rosyjskiej kadrze. Mistrzyni chciała "usunąć" rywalkę

Jak donoszą media, Jewgienija Miedwiediewa chciała usunąć z kadry swoją najgroźniejszą konkurentkę, Alinę Zagitową. Rosjanka próbowała wpłynąć na trenerkę, aby ta nie powoływała mistrzyni olimpijskiej na kolejne zawody.
Jewgienija Miedwiediewa (L) i Alina Zagitowa (P) (fot. Getty)

Za młoda na sukces. Mistrzyni olimpijska relegowana do juniorek?

Pomoże trener mistrza olimpijskiego?

Rosjance w powrocie na szczyt ma pomóc nowy trener, Brian Orser. Dwukrotny wicemistrz olimpijski w konkurencji solistów to jeden z najlepszych pracujących obecnie trenerów. Pod jego skrzydłami dwukrotne mistrzostwo olimpijskie wywalczył Yuzuru Hanyu, a blisko podobnego osiągnięcia była Koreanka Yuna Kim, która na igrzyskach w Vancouver zdobyła złoto, a cztery lata później w Soczi przegrała tylko z Rosjanką Adeliną Sotnikową.

– To wszystko potoczyło się bardzo szybko. Jewgienija wysłała mi krótką wiadomość. Wiedziała, że będzie musiała przenieść się do Korei, gdzie aktualnie pracuję, ale chciała zmienić coś w swojej karierze – wyznał Orser.

Kanadyjczyk w rozmowie z agencją TASS przyznał, że jest szczęśliwy na myśl o możliwości współpracowania z tak wybitną łyżwiarką. – Wszyscy powinni zrozumieć, że ona jest niesamowitym sportowcem. Kocha to co robi i uwielbia rywalizację. Na tym etapie potrzebowała po prostu nowego kierunku do rozwoju.

Sporo mówiło się także o tym, że podrażniona stratą pozycji liderki rosyjskiej kadry, Miedwiediewa może zmienić barwy narodowe i rozpocząć stary w reprezentacji Armenii. Sama zainteresowana nie potwierdziła tych doniesień, stwierdzając jedynie w rozmowie z rosyjskimi mediami, że "chciałaby, aby jej kariera trwała jak najdłużej".

Tonya Harding (fot. Getty)

Nie pierwsza taka rywalizacja

To nie pierwszy przypadek, kiedy wewnętrzna rywalizacja powoduje tak mocne konflikty w środowisku łyżwiarzy figurowych. Najbardziej znanym przykładem jest historia Nancy Kerrigan. Amerykanka podczas mistrzostw Stanów Zjednoczonych w Detroid została uderzona metalowym prętem w kolano. Późniejsze dochodzenie wykazało, że za napaść odpowiedzialna była Tonya Harding, która poprosiła męża o zaatakowanie Kerrigan, z którą zawodniczka z Portland miała walczyć o medale igrzysk olimpijskich w Lillhammer.

Równie ostro rywalizowały ze sobą dwie rosyjskie pary taneczne. Podczas igrzysk w 1994 roku Oksana Griszczuk i Jewgienij Płatow wygrali rywalizację, nieznacznie wyprzedzając Maję Usową i Aleksandra Żulina. Jak podaje "The New York Times" Usowa odegrała się poza lodem. Już po igrzyskach przerwała kolację duetu w jednej z nowojorskich restauracji. Wściekła rzuciła się na Griszczuk, złapała ją za włosy i uderzyła jej głową o kontuar. W nieco subtelniejszy sposób swoje konflikty próbowały rozwiązać solistki z Azji. Mistrzyni olimpijska, Yuna Kim wielokrotnie sugerowała, że podczas wspólnych rozgrzewek przed zawodami rywalki z Japonii regularnie wjeżdżają w jej tor jazdy i uniemożliwiają wykonywanie skoków.

MŚ w łyżwiarstwie figurowym: występ polskiej pary tanecznej

najpopularniejsze

Transferowy rekord w Monachium? Chcą mistrza świata

"Lewy" w najlepszych "11". Znowu klasa światowa

Magdalena Piekarska – medalistka mistrzostw świata i Europy w szermierce wygrała z rakiem

Ranking WTA: Wozniacki wiceliderką, minimalny awans Radwańskiej

Luis Enrique: nie możemy marnować żadnego meczu, nawet towarzyskiego