tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

"Farsa". Kowalczyk ostro o decyzjach FIS

W sobotę w greckim kurorcie Costa Navarino zakończył się 51. Kongres Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Ustalono m.in. kalendarz Pucharu Świata w biegach narciarskich na kolejny sezon. Jego kształt natychmiast skrytykowała Justyna Kowalczyk.
Justyna Kowalczyk (fot. Getty)

Na 30 indwywidualnych biegów osiemnaście zostanie przeprowadzonych stylem dowolnym, a dwanaście – klasycznym. Podczas Tour de Ski dysproporcja będzie jeszcze większa – tylko na dwóch z siedmiu etapów rywalizacja toczyć się będzie "klasykiem".

Kowalczyk, której największe sukcesy związane są właśnie z techniką klasyczną, dezaprobatę wobec decyzji FIS wyraziła na Twitterze. "Farsa, w której na szczęście już nie muszę uczestniczyć" – napisała dwukrotna mistrzyni olimpijska.

Po zakończeniu minionego sezonu Kowalczyk zapowiedziała, że nie zamierza startować już więcej w indywidualnych zawodach Pucharu Świata. Nie wykluczyła natomiast występów w sztafetowych zawodach tego cyklu oraz w maratońskich biegach Visma Ski Classics.

Do kalendarza PŚ – po dwunastu latach przerwy – wróciło Cogne. W tej włoskiej miejscowości w 2001 roku Kowalczyk zaliczyła pucharowy debiut. "Pewnie któraś z naszych dziewcząt też tam pobiegnie pierwszy raz na PŚ" – skomentowała 35-latka, która od kwietnia pełni funkcję asystentki Aleksandra Wierietielnego w kadrze kobiet.W ostatnich miesiącach wiele mówiło się o tym, że władze FIS mogą zdecydować o usunięciu z programu najważniejszych imprez sprintu stylem klasycznym i skiathlonu. Obie konkurencje – póki co – obroniły się jednak. Pierwsza z nich zostanie w przyszłym sezonie PŚ rozegrana trzy razy, drugiej w zawodach tego cyklu nie będzie, ale znalazła się w programie mistrzostw świata w Seefeld.

Transmisje 20 zawodów PŚ kobiet i 20 zawodów PŚ mężczyzn oraz mistrzostw świata w Seefeld w Telewizji Polskiej.

KALENDARZ PUCHARU ŚWIATA W BIEGACH NARCIARSKICH

fot. FIS
Piąta wygrana Justyny Kowalczyk w Ski Classics. Zobacz finisz
Emocje na finiszu maratonu. Ishida sprytniejsza od Kowalczyk!
Justyna Kowalczyk: chcę nabrać doświadczenia trenerskiego
Justyna Kowalczyk wkracza w rolę szkoleniowca

podobne informacje

EYOF: Monika Skinder z pierwszym medalem w historii biegów narciarskich

Justyna Kowalczyk wystąpi w Biegu Piastów

Błąd organizatorów Ski Classics. Justyna Kowalczyk startowała jako... Norweżka

Visma Ski Classics: Justyna Kowalczyk piąta w 70-kilometrowym biegu Marcialonga