Helwetów szansa na rewanż

Hokeiści Szwajcarii w półfinale MŚ elity sensacyjnie pokonali Kanadę i pięciu latach przerwy znów awansowali do wielkiego finału. Dziś o 20:15 zmierzą się ze Szwecją, czyli drużyną, z którą przegrali 1:5 finał w Sztokholmie 19 maja 2013 roku.

Hokeiści reprezentacji Szwajcarii (fot. PAP/EPA)

Wówczas była to pierwsza porażka Szwajcarów w turnieju. Najpierw w cuglach wygrali fazę grupową tracąc jedyny punkt w wygranym po dogrywce meczu z Kanadą. Szwedów pokonali 3:2 na inaugurację turnieju. W ćwierćfinale wygrali 2:1 z Czechami, w półfinale 3:0 z USA i w finale ponownie mierzyli z gospodarzami. Zaczęło się wyśmienicie dla Helwetów, bo Roman Josi w 5. minucie pokonał Jhonasa Enrotha. Jednak jeszcze w pierwszej tercji Szwecja strzeliła dwa gole (Erik Gustafsson i Henrik Sedin), a w trzeciej tercji dołożyła kolejne trzy (Simon Hjalmarsson, Loui Eriksson, Henrik Sedin) i prysły nadzieje Helwetów na pierwsze złoto MŚ.

Na tegorocznych MŚ w Danii jest sześciu Helwetów, którzy pamiętają finał ze Szwecją: Nino Niederreiter, Simon Moser, Roman Josi, Raphael Diaz, rezerwowy bramkarz Reto Berra i trener Patrik Fischer, który był asystentem Seana Simpsona. W składzie Szwedów nie ma żadnego zawodnika sprzed pięciu lat. Z boksu ten mecz pamięta trener Rikard Gronborg, który był jednym z asystentów Para Martsa.

W Danii Szwajcarzy nie byli rewelacją fazy grupowej, jak pięć lat wcześniej. Przegrali trzy mecze (4:5k z Czechami, 3:4 z Rosją i 3:5 ze Szwecją). Do ostatniego spotkania nie byli pewni awansu do ćwierćfinału, w którym potem sensacyjnie pokonali Finlandię 3:2. Z kolei Szwedzi w Danii grają jak z nut. Jedyny punkt stracili niespodziewanie ze Słowacją. W ćwierćfinale mieli słabszy dzień, ale pokonali Łotwę 3:2. W półfinale przetrwali napór Amerykanów w pierwszej tercji i rozgromili ich 6:0.

Faworytem finału są Szwedzi, ale Szwajcarom odpowiada taki układ. Czy sprawią kolejną sensację i po raz pierwszy zdobędą mistrzostwo świata? To zadanie niezwykle trudne, ale wykonalne.