tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny
zakończony
Szwecja
Szwajcaria
po dogrywce
2
:
2
1:1 1:1 0:0 0:0
RZUTY KARNE
1
:
0
Składy
Szczegóły
Data
20.05.2018, 20:15
Rozgrywki
Mistrzostwa świata, finał, 2018
Zwiń
Skład podstawowy
Anders Nilsson
Mikael Backlund
Gustav Nyquist 17'54'' 21'23''
John Klingberg
Hampus Lindholm
Rickard Rakell
Mika Zibanejad 34'53''
Mattias Janmark-Nylen
Adam Larsson
Oliver Ekman-Larsson 34'53''
Patric Hornqvist
Mattias Ekholm 17'54'' 26'29''
Mikael Wikstrand
Viktor Arvidsson
Adrian Kempe
Magnus Paeaejaervi
Filip Forsberg
Johan Larsson
Jacob de la Rose
Roman Josi 16'38'' 23'13'' 47'0'', 49'4''
Raphael Diaz
Kevin Fiala 16'38'' 26'29''
Enzo Corvi 23'13'' 33'56''
Dean Kukan
Ramon Untersander
Timo Meier 23'13''
Joel Vermin
Sven Andrighetto
Mirco Mueller
Simon Moser
Tristan Scherwey
Reto Schappi
Noah Rod
Lukas Frick
Nino Niederreiter 11'25'' 16'38''
Leonardo Genoni
Gaetan Haas
Gregory Hofmann
Michael Fora
Rezerwowi
Magnus Hellberg
Dennis Everberg
Lias Andersson
Reto Berra
Chris Baltisberger
Zwiń

Złoto dopiero po karnych. Szwedzi mistrzami świata elity!

Wielkie emocje w finale rozgrywanych w Danii hokejowych mistrzostw świata elity. Po wyrównanym i stojącym na wysokim poziomie spotkaniu po mistrzowski tytuł sięgnęli Szwedzi, którzy po rzutach karnych pokonali Szwajcarów 3:2 k. (1:1, 1:1, 0:0, 0:0, 2:1 k.). Wcześniej brązowe medali wywalczyli Amerykanie, którzy w meczu o trzecie miejsce wygrali z Kanadą 4:1.
Adrian Kempe (L) (fot. PAP)

Reprezentacja Trzech Koron od początku turnieju spisywała się fenomenalnie – w grupie wygrała wszystkie mecze, by następnie ograć w ćwierćfinale Łotyszy (3:2) i rozgromić Amerykanów (6:0).

Szwajcarzy znajdowali się na przeciwnym biegunie. W grupie do samego końca musieli drżeć o awans, by w ćwierćfinale i półfinale... sprawić dwie sensacje, eliminując Finów i Kanadyjczyków z walki o złote medale.

Fot. PAP W pierwszej tercji niedzielnej rywalizacji o złoto na tafli dominowali uznawani za faworytów Szwedzi. Hokeiści obu ekip dalecy byli jednak od podejmowania ryzyka, skutecznie unikali też niepotrzebnych kar (tylko jedno wykluczenie dla Szwajcara).

Wynik finału otworzył pd koniec tej części spotkania Nino Niederreiter. Kilkadziesiąt sekund później odpowiedział Gustav Nyquist.

W drugiej tercji spotkanie wyrównało się i zaostrzyło. W 24. minucie Helweci wykorzystali grę w przewadze – na 2:1 trafił Timo Meier. Do remisu dziesięć minut później doprowadził Mika Zibanejad, także wykorzystując liczebne osłabienie rywali.

Od lewej: Oliver Ekman Larsson, Gregory Hofmann, Adam Larsson (fot. PAP) W trzeciej odsłonie finału bramki nie padły. Zdecydowanie bliżej zwycięskiego trafienia byli Szwedzi. Oddali osiem strzałów, przy zaledwie trzech rywali.

Do wyłonienia mistrza świata potrzebna była dogrywka – jedyna podczas duńskiego turnieju. Ta jednak także nie przyniosła rozstrzygnięcia! A o ogromnym pechu mógł mówić Adam Larsson – po jego strzale krążek odbił się od słupka na 0,2 sekundy przed końcową syreną!

Bohaterem serii rzutów karnych doskonale broniący zarówno w niedzielę, jak i w całym turnieju Anders Nilsson. Po jego interwencjach hokeiści Trzech Koron obronili tytuł, sięgając po jedenaste w historii mistrzostwo świata elity.

MŚ Elity, finał: Szwecja - Szwajcaria: seria rzutów karnych
MŚ Elity, mecz o 3. miejsce: USA – Kanada (skrót)
MŚ Elity, 1/2 finału: Szwecja - USA (skrót)
MŚ Elity, 1/2 finału: Kanada - Szwajcaria (skrót)