Lias Andersson
Reto Berra
Chris Baltisberger

Złoto dopiero po karnych. Szwedzi mistrzami świata elity!

Wielkie emocje w finale rozgrywanych w Danii hokejowych mistrzostw świata elity. Po wyrównanym i stojącym na wysokim poziomie spotkaniu po mistrzowski tytuł sięgnęli Szwedzi, którzy po rzutach karnych pokonali Szwajcarów 3:2 k. (1:1, 1:1, 0:0, 0:0, 2:1 k.). Wcześniej brązowe medali wywalczyli Amerykanie, którzy w meczu o trzecie miejsce wygrali z Kanadą 4:1.
Adrian Kempe (L) (fot. PAP)

Reprezentacja Trzech Koron od początku turnieju spisywała się fenomenalnie – w grupie wygrała wszystkie mecze, by następnie ograć w ćwierćfinale Łotyszy (3:2) i rozgromić Amerykanów (6:0).

Szwajcarzy znajdowali się na przeciwnym biegunie. W grupie do samego końca musieli drżeć o awans, by w ćwierćfinale i półfinale... sprawić dwie sensacje, eliminując Finów i Kanadyjczyków z walki o złote medale.

Fot. PAP W pierwszej tercji niedzielnej rywalizacji o złoto na tafli dominowali uznawani za faworytów Szwedzi. Hokeiści obu ekip dalecy byli jednak od podejmowania ryzyka, skutecznie unikali też niepotrzebnych kar (tylko jedno wykluczenie dla Szwajcara).

Wynik finału otworzył pd koniec tej części spotkania Nino Niederreiter. Kilkadziesiąt sekund później odpowiedział Gustav Nyquist.

W drugiej tercji spotkanie wyrównało się i zaostrzyło. W 24. minucie Helweci wykorzystali grę w przewadze – na 2:1 trafił Timo Meier. Do remisu dziesięć minut później doprowadził Mika Zibanejad, także wykorzystując liczebne osłabienie rywali.

Od lewej: Oliver Ekman Larsson, Gregory Hofmann, Adam Larsson (fot. PAP) W trzeciej odsłonie finału bramki nie padły. Zdecydowanie bliżej zwycięskiego trafienia byli Szwedzi. Oddali osiem strzałów, przy zaledwie trzech rywali.

Do wyłonienia mistrza świata potrzebna była dogrywka – jedyna podczas duńskiego turnieju. Ta jednak także nie przyniosła rozstrzygnięcia! A o ogromnym pechu mógł mówić Adam Larsson – po jego strzale krążek odbił się od słupka na 0,2 sekundy przed końcową syreną!

Bohaterem serii rzutów karnych doskonale broniący zarówno w niedzielę, jak i w całym turnieju Anders Nilsson. Po jego interwencjach hokeiści Trzech Koron obronili tytuł, sięgając po jedenaste w historii mistrzostwo świata elity.

MŚ Elity, finał: Szwecja - Szwajcaria: seria rzutów karnych
MŚ Elity, mecz o 3. miejsce: USA – Kanada (skrót)
MŚ Elity, 1/2 finału: Szwecja - USA (skrót)
MŚ Elity, 1/2 finału: Kanada - Szwajcaria (skrót)