tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

"Zero tolerancji dla dopingu". FIS zaostrzy przepisy?

Włodarze kolejnych federacji sportowych rozpoczynają walkę z wszechobecnym dopingiem. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) chce pójść śladem podnoszenia ciężarów i wyeliminować dopingowiczów ze startu w najważniejszych zawodach.
Therese Johaug (fot. Getty)

"Farsa". Kowalczyk ostro o decyzjach FIS

Członkowie federacji narciarskiej o nowych przepisach antydopingowych rozmawiali podczas 51. Kongresu FIS, który w weekend miał miejsce w greckim kurorcie Costa Navarino.

Związek proponuje ograniczenie kwot startowych dla krajów, które w ostatnich latach zanotowały najwięcej wpadek dopingowych. Reprezentacje te, podczas zawodów najwyższej rangi – Pucharów Świata, mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich – będą musiały występować w zmniejszonych składach.

Dyscypliny narciarskie pójdą zatem śladem podnoszenia ciężarów. IWF już w kwietniu zapowiedziało, że podczas igrzysk olimpijskich w Tokio część krajów, m.in. Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia i Azerbejdżan, będzie mogła wystawić w zawodach maksymalnie dwoje reprezentantów. Pozostałe nacje, które nie mogą "poszczycić się" tak pokaźną liczbą wpadek dopingowych, mogą zakwalifikować maksymalnie osiem osób.

Jak podkreślają przedstawiciele FIS, nowe regulacje mają "podkreślić politykę zero tolerancji dla dopingu i stanowić skuteczną broń przeciwko zawodnikom korzystającym z zakazanych substancji".

Wpadka Johaug. Mistrzyni w obliczu dyskwalifikacji
Meissner: sukcesy Bjoergen to ciężka praca, nie leki na astmę

podobne informacje

Plan transmisji z mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym [na żywo, online]

PŚ w biegach narciarskich: Nilsson i Skar najlepsi w Dreźnie

Świetny bieg na morderczym etapie. Oestberg wygrała Tour de Ski

Tour de Ski: Dario Cologna nie pobiegnie na Alpe Cermis