tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Jeszcze trudniej w Europie. Sprawdź drogę polskich klubów

Legia Warszawa, Jagiellonia Białystok, Lech Poznań i Górnik Zabrze to polskie kluby, które zagrają w europejskich pucharach w sezonie 2018/19. Awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej będzie jeszcze trudniejszy niż w poprzednich latach. Wszystko przez nowy system, który wprowadziła UEFA.
Marko Vesović (L), Radosław Majewski (P) (fot. PAP)

Kibic Legii ma dość! Dlaczego rzucam Ekstraklasę?

Mistrz Polski będzie miał jeszcze trudniejsze zadanie, żeby awansować do Ligi Mistrzów. Grę w fazie grupowej ma już zapewnionych 26 drużyn. W poprzednim sezonie było ich 22.

W następnych rozgrywkach awans z eliminacji uzyska tylko sześć drużyn – cztery ze "ścieżki mistrzowskiej" i dwie z "niemistrzowskiej". Dobrą informację jest jednak to, że wszyscy mistrzowie, którzy potkną się w drodze do Ligi Mistrzów otrzymają szansę gry w eliminacjach Ligi Europejskiej w specjalnej ścieżce mistrzowskiej.

Zmiany zostały dokonane też w eliminacjach Ligi Europejskiej. W sezonie 2018/19 z IV rundy eliminacji do fazy grupowej awansuje 13 drużyn plus osiem ze ścieżki mistrzowskiej.

Radość piłkarzy Legii w Poznaniu (fot. PAP) Najwcześniej rozgrywki na międzynarodowej arenie rozpocznie Legia Warszawa. Mistrz Polski zagra już w pierwszej rundzie eliminacyjnej Ligi Mistrzów (10/11 i 17/18 lipca). Warszawianie mogą być pewni rozstawienia w pierwszej i drugiej rundzie. W pierwszej rundzie najgroźniejszymi rywalami są FK Shkendija, F91 Dudelange i Spartak Trnava.

Pierwszą poważną weryfikacją będzie ewentualna druga runda. W niej można trafić na takie drużyny jak FC Midtjylland, FK Crvena zvezda, Rosenborg i CFR Cluj. Na kolejnych szczeblach eliminacji do rywalizacji o awans dołączą już takie drużyny jak FC Salzburg, Celtic, PSV Eindhoven.

Niemal równo z Legią grę w eliminacjach Ligi Europejskiej rozpoczną Górnik Zabrze i Lech Poznań. Obie drużyny zagrają od pierwszej rundy kwalifikacyjnej. Na drugim etapie dołączy do nich Jagiellonia Białystok.

Wszystkie polskie drużyny będą rozstawione w pierwszej rundzie. Od kolejnego etapu może na to liczyć tylko Lech i ewentualnie Legia (jeśli przegra w pierwszej rundzie el. Ligi Mistrzów). Poznaniacy mogą spodziewać się teoretycznie słabszych rywali do trzeciej rundy, w czwartej nie będą rozstawieni.

Losowania:
I runda eliminacji Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej – 19 czerwca
II runda eliminacji Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej – 19 czerwca
III runda eliminacji Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej – 23 lipca
IV runda eliminacji Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej – 6 sierpnia

Europejskie puchary 2018/19 – terminarz
Data Drużyna Runda Rozgrywki
10/11.7 i 17/18.7 Legia Warszawa I Liga Mistrzów
12.7 i 19.7 Lech Poznań, Górnik Zabrze I Liga Europejskiej
24/25.7 i 31.7/1.8 ew. Legia Warszawa II Liga Mistrzów
26.7 i 2.8 Jagiellonia i ew. Lech/Górnik/Legia* II Liga Europejska
7/8.8 i 14/15.8 ew. Legia III Liga Mistrzów
9.8 i 16.8 ew. Legia/Jagiellonia/Lech/Górnik III Liga Europejska
21/22.8 i 28/29.8 ew. Legia IV Liga Mistrzów
23.8 i 30.8 ew. Legia/Jagiellonia/Lech/Górnik IV Liga Europejska
* Legia zagra w eliminacjach Ligi Europejskiej, jeśli wcześniej odpadnie z eliminacji Ligi Mistrzów

podobne informacje

Zagłębie Lubin pokonało Ujpest Budapeszt w sparingu

Miedź Legnica zremisowała sparing z Czerno More Warna

Jesus Imaz i Martin Kostal przeszli z Wisły Kraków do Jagiellonii

Elhadji Pape Diaw opuszcza Koronę. Zagra w Ligue 1