tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Sukcesy pomogą Szwecji i Danii. Wspólny turniej za pięć lat?

Triumf Szwedów w hokejowych mistrzostwach świata sprawił, że krajowa federacja myśli o organizacji tego turnieju w 2023 roku, lecz podobne plany ma Dania, która jako gospodarz odniosła sukces finansowy m.in. dzięki sprzedaży pół miliona biletów. Kraje te mogą też połączyć siły.
Reprezentacja Szwecji w hokeju na lodzie (fot. Getty Images)

NHL: Słowak Hossa kończy karierę po 19 sezonach

Przydzielając Danii MŚ na rok 2018 roku przed czterema laty mieliśmy wielkie obawy dotyczące zainteresowania i obliczaliśmy, że dobrym wynikiem będzie średnia 1500 sprzedanych biletów na każdy z 64 meczów. Na tydzień przed rozpoczęciem turnieju sprzedano ich aż 300 tysięcy – powiedział duńskim dziennikarzom Rene Fasel, prezes międzynarodowej federacja hokeja na lodzie (IIHF) jeszcze przed zakończeniem imprezy.

Według obliczeń duńskiego dziennika "BT", podanych w poniedziałek, w sumie sprzedano 525 tysięcy biletów.

Okazało się, że średnia widownia na meczach, licząc do ćwierćfinałów, wyniosła 80 procent. Pełne trybuny na ostatnich pojedynkach tylko potwierdziły nasz sukces – powiedział z kolei prezes duńskiej federacji Henrik Bach Nielsen.

Tłumaczył, że IIHF już przydzieliło MŚ do 2022 roku, więc Dania myśli o roku 2023. Podobne plany ma jednak też szwedzka federacja i już w poniedziałek wystąpiła z "propozycją do rozważenia", żeby zorganizować zawody wtedy wspólnie z Danią.

Szef szwedzkiego związku Anders Larsson powiedział, że "myśleliśmy o organizacji turnieju już jakiś czas, lecz po ogromnych stratach finansowych w 2012 i 2013 mieliśmy poważne obawy". – Teraz jednak po tym, co zobaczyliśmy w Danii już chcemy – wspomniał.

Wyjaśnił, że Kopenhaga wydaje się naturalnym miejscem dla jednej grupy, natomiast druga w Szwecji nie musi być rozgrywana wcale w Sztokholmie.

W tym przypadku – według szwedzkich mediów - w grę wchodzi Malmoe, które jest połączone mostem nad cieśniną Oerseund ze stolicą Danii, co sprawia, że czas podróży pociągiem pomiędzy tymi miastami to 20 minut i trochę dłużej samochodem. W dodatku oba ośrodki od kilkunastu lat mocno współpracują gospodarczo w ramach projektu "Region Oeresund".

Liczba szwedzkich kibiców, która była widoczna w Kopenhadze przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – zauważył Larsson komentując podane wyniki oglądalności kanału szwedzkiej telewizji TV3, według których wyniosła ona podczas finału 2,4 miliona widzów.

Ten turniej rozgrywany po raz pierwszy w Danii miał być dla nas jednorazową hokejową podróżą życia, która okazała się jednak tak wspaniała, że dlaczego nie wykonać jej jeszcze raz – powiedział Bach Nielsen na łamach "BT".

MŚ Elity, finał: Szwecja - Szwajcaria: seria rzutów karnych
MŚ Elity, finał: Szwecja - Szwajcaria (skrót)
MŚ Elity, mecz o 3. miejsce: USA – Kanada (skrót)
MŚ Elity, USA – Kanada (mecz o 3. miejsce)

podobne informacje

Zlatan Ibrahimović zastąpił... króla Szwecji. "To profanacja"

Liga Narodów: Szwecja rzutem na taśmę wygrała grupę. Znamy wszystkie rozstrzygnięcia

ME 2018 piłkarek ręcznych: rywalki Polek osłabione. Liderka... zrezygnowała z gry

Dominacja przerwana. Zlatan Ibrahimović zdetronizowany po 10 latach