tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Skandal na Ukrainie. Działacze i sportowcy ustawiali mecze

320 działaczy i sportowców z 35 klubów piłkarskich na Ukrainie uczestniczyło w grupach przestępczych, które zajmowały się ustawianiem meczów. Organizatorzy zarabiali na tym 5 milionów dolarów rocznie – oświadczył we wtorek szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow.
(fot. Getty Images)

Forbes wycenił piłkarzy. Lewandowski zaskakująco nisko

W związku z aferą, policja przeprowadziła tego dnia w Kijowie i innych miastach Ukrainy 40 rewizji. Nazwiska uczestników afery ani nazwy klubów nie zostały ujawnione. Media donoszą, że chodzi o mecze od najwyższej ligi do rozgrywek juniorów.

Na Ukrainie przez lata działało pięć grup przestępczych, w których uczestniczyło 35 klubów piłkarskich z dziesięciu obwodów, a wśród nich byli prezesi klubów, byli i czynni piłkarze, sędziowie, trenerzy i firmy zajmujące się piłką nożną – ujawnił Awakow na Facebooku.

Śledztwo w tej sprawie trwało dwa lata. Policja ustaliła, że mecze ustawiane były za łapówki dla graczy, sędziów, a nawet właścicieli klubów. Były także przypadki zastraszania i gróźb.

Znając wcześniej wyniki meczów, uczestnicy przestępczych grup robili zakłady w firmach bukmacherskich zarejestrowanych w Azji i uzyskiwali ogromne dochody. Dzięki anonimowości i brakowi transparentności totalizatorów w tych krajach ów "biznes futbolowy" przynosił jego organizatorom do 5 milionów dolarów rocznie – przekazał minister Awakow.

"Projekt: Lewy" startuje 1 czerwca. Zobacz zwiastun!

podobne informacje

Pierwszy gol w sezonie Kędziory

Szachtar odzyskał tytuł mistrza Ukrainy

Teodorczyk mistrzem Ukrainy. Tytuł dla Dynama

Gol Teodorczyka, Dynamo rozbiło rywala