tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Przychody z transferów: Lech wciąż przed Legią

Z raportu firmy doradczej Deloitte "Piłkarska Liga Finansowa" wynika, że w 2017 roku przychód klubów grających w Lotto Ekstraklasie wyniósł 550,4 miliona złotych. Doliczając do tej sumy wpływy z zagranicznych transferów kwota wzrosłaby do 695,6 miliona złotych.
Marko Vesovic (L) i Radosław Majewski (fot. PAP)

Ekstraklasa cudzoziemska? "Dzieli nas kasa"

Kolejny rok z rzędu roczne przychody klubów Ekstraklasy przekraczają poziom pół miliarda złotych. Ze względu na śladowy udział polskich drużyn w europejskich rozgrywkach znacznie zmniejszyły się wpływy z tytułu praw telewizyjnych wypłacane przez UEFA – stwierdził Marcin Diakonowicz, lider Sports Business Group Deloitte, cytowany przez serwis DELOITTE.COM.

Lider bez zmian

Po raz pierwszy w historii raport zawierał informacje dotyczące przychodów z transferów. W ubiegłym roku wyniosły 152,6 miliona złotych, z czego 145,2 miliona złotych to efekt przenosin zawodników do zagranicznych klubów.

Liderem w tym zestawieniu pozostaje Lech Poznań. Na klubowe konto wpłynęło 56 milionów złotych. Na drugim miejscu znalazła się Legia Warszawa – 34 miliony złotych. Trzecia była Lechia Gdańsk – 22,7 miliona złotych.

Liga coraz silniejsza

Przychody wypracowane przez klubu charakteryzuje trend wzrostowy. Systematycznie rosną wpływy uzyskane na rynku krajowym. Pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą lidze zwiększyć przychód w kolejnych latach. Dodatkowe zarobki ma przynieść autorska aplikacja wpisująca się w nowy trend second screen experience oraz rozgrywki e-sportowe Ekstraklasy – zaznaczył Marcin Animucki, prezes Zarządu Ekstraklasa S.A.

Pod względem finansowym w Ekstraklasie od 2011 roku dominuje Legia. Mistrz Polski osiągnął w 2017 roku łącznie 138,3 miliona złotych przychodów. W 2016 roku wskaźnik wyniósł 207,4 miliona złotych, ale wtedy klub występował w fazie grupowej Ligi Mistrzów.

W porównaniu do zagranicznych rozgrywek Ekstraklasa (129 milionów przychodów) jest na poziomie ligi szkockiej (149 milionów euro przychodów) oraz ligi austriackiej (149 milionów przychodów).

Przychody klubów Ekstraklasy za 2017 rok (w milionach złotych) (fot. Twitter)
Okrzyki radości i łzy Malarza. Świętowanie Legii