tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Finał LE wraca do Polski! Gdańsk gospodarzem w 2020

Finał Ligi Europejskiej wróci do Polski. W sezonie 2014/15 piłkarze Sevilli i Dnipro zagrali o trofeum na PGE Narodowym w Warszawie. W 2020 roku najlepsze zespoły tych rozgrywek powalczą o trofeum na Energa Stadionie w Gdańsku. Polskie miasto wygrało rywalizację z Porto, które z kolei zorganizuje mecz o Superpuchar Europy.
Energa Stadion (fot. Getty)

Finał Ligi Mistrzów znów w Turcji. Powrót po 15 latach!

Polska będzie miała okazję drugi raz w historii gościć finał LE. Trzy lata temu na PGE Narodowym Sevilla pokonała Dnipro Dniepropietrowsk 3:2. Jednego z goli dla hiszpańskiego zespołu strzelił Grzegorz Krychowiak. W tym roku trofeum trafiło do Atletico Madryt, które w finale w Lyonie pokonało Olmypique Marsylia 3:0.

– Bardzo się wszyscy cieszymy z tej decyzji UEFA. Pokazuje ona, że nasza federacja cieszy się wielkim zaufaniem ze strony władz Europejskiej Unii Piłkarskiej. Polska już kilkukrotnie udowodniła, że potrafi organizować wielkie futbolowe imprezy. Jesteśmy przekonani, że i tym razem podołamy niełatwemu zadaniu. Doświadczenie, pasja i pracowitość naszych pracowników i współpracowników, to niektóre z elementów udanego – mam nadzieję – finału Ligi Europy Gdańsk 2020 – powiedział Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Liga Europejska to rozgrywki, które UEFA organizuje od 2009 roku. Pierwszą edycję, podobnie jak ostatnią, wygrało Atletico. Hiszpański zespół zdobywał to trofeum najczęściej w historii – trzy razy. Tyle samo triumfów ma Sevilla.

W przyszłym sezonie finał zostanie rozegrany na Stadionie Olimpijskim w Baku. Jego zwycięzca zagwarantuje sobie udział w fazie grupowej Ligi Mistrzów w sezonie 2019/2020.

Stadion w Gdańsku powstał w 2011 roku i był jednym z obiektów, które gościły piłkarzy podczas mistrzostw Europy w 2012 roku. Rozegrano na nim trzy mecze fazy grupowej oraz jeden z ćwierćfinałów, w którym Niemcy pokonały Grecję 4:2.

Borczuch: Madryt stolicą futbolu, Griezmann do Barcelony
LE, finał: Atletico Madryt - Olympique Marsylia: gol Gabiego
LE, finał: Atletico Madryt - Olympique Marsylia: drugi gol Griezmanna
LE, finał: Atletico Madryt - Olympique Marsylia: gol Griezmanna