tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Urodziny mistrza. Przypominamy największe sukcesy

Kamil Stoch kończy 31 lat. Z okazji urodzin jednego z najwybitniejszych polskich sportowców, przypominamy jego największe sukcesy i pierwsze zwycięstwa.
Kamil Stoch (fot. getty images)

Żyła: nie przeglądam prasy. Nie ma tam nic ciekawego

Pierwsze zwycięstwo w konkursie Pucharu Świata: 23 stycznia 2011, Zakopane

Z powodu odwołania dwóch grudniowych konkursów w Harrachovie, organizatorzy zdecydowali się na przedłużenie weekendów w Engelbergu i Zakopanem. Dzięki temu na Wielkiej Krokwi zobaczyliśmy nie dwa, a trzy konkursy skoków narciarskich.

Pierwsza seria tego ostatniego nie była najlepsza. Upadek zanotował Adam Małysz, który mimo osiągnięcia 120 metrów nie zakwalifikował się przez to do drugiej serii. Swoją szansę wykorzystał 24-letni Stoch. Po skokach na odległość 123 i 128 metrów pokonał konkurencję i po raz pierwszy w życiu wygrał konkurs Pucharu Świata.

W ten sposób zaczęła się piękna przygoda skoczka z Zębu. Dotychczas na podium PŚ stał już 57 razy, z czego 31 na jego najwyższym stopniu. Daje mu to szóste miejsce w klasyfikacji wszechczasów pod tym względem. Dzięki swoim zwycięstwom dwukrotnie sięgał po Kryształową Kulę (2013/2014 i 2017/2018) oraz zajmował drugie (2016/2017) i trzecie (2012/2013) miejsce w klasyfikacji generalnej.

PŚ w Zakopanem (III konkurs): skok Stocha (128 m) – II seria

Pierwsze zwycięstwo z drużyną: 3 grudnia 2016, Klinghental

Na ten triumf musiał czekać najdłużej. Pomimo że w Letnim Grand Prix biało-czerwona drużyna ze Stochem w składzie zwycięstwa odnosiła już w 2013 roku, na śniegu zawsze szło nieco gorzej. Polacy z roku na rok dobijali co prawda do światowej czołówki, lecz zwykle musieli zadowolić się srebrnymi lub brązowymi medalami.

Do przełamania doszło w sezonie 2016/2017, gdy w Klinghental Stoch wraz z Piotrem Żyłą, Dawidem Kubackim i Maciejem Kotem skakali znacznie dalej od Niemców i Austriaków. Tym samym rozpoczęli serię znakomitych "drużynówek" – w 13 konkursach Pucharu Świata, aż 12-krotnie stawali na podium, w tym trzy razy na jego najwyższym stopniu.

Polska drużyna ze Stochem w składzie zdołała zwyciężyć na mistrzostwach świata w Lahti (2017), a wcześniej zdobyć brązowe medale w Predazzo (2013) i Falun (2015). Na trzecich miejscach kończyła także konkursy mistrzostw świata w lotach (Oberstdorf 2018) oraz igrzysk olimpijskich (Pjongczang 2018).

Drużyna polskich skoczków ze Stochem w składzie odnosiła liczne sukcesy (fot. getty images)

Pierwsze zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni: 2016/2017

Turniej Czterech Skoczni na przełomie 2016 i 2017 roku był magiczny dla polskich kibiców. W niemieckiej części zawodów fenomenalnie spisał się Stoch. Zarówno w Oberstdorfie, jak i w Garmisch-Partenkirchen Polak zajmował drugie miejsca, przegrywając kolejno z Stefanem Kraftem i Danielem Andre Tande.

Sprawiło to, że po dwóch skoczniach Polak prowadził w klasyfikacji konkursu. W Innsbrucku przyszły jednak mniej udane skoki, po których Stoch stracił swoją pozycję. W ostatnim konkursie cyklu – na skoczni w Bischofshofen – doszło jednak do biało-czerwonego szturmu. Odlecieli zarówno Stoch, jak i… Żyła, którzy dzięki fenomenalnym skokom zdołali awansować kolejno na pierwsze i drugie miejsce w klasyfikacji TCS.

Rok później Stoch zdołał powtórzyć swój wyczyn. Tym razem zrobił to jednak w dużo bardziej efektownym stylu – Polak triumfował na wszystkich skoczniach, nie pozwalając rywalom nawet myśleć o włączeniu się w walkę o końcowe zwycięstwo.

Kamil Stoch z nagrodą za zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni

Pierwsze zwycięstwo na mistrzostwach świata: 28 lutego 2013, Predazzo

Sezon 2012/2013 był jednym z najlepszych w karierze Stocha. Nie tylko z racji świetnych skoków w Pucharze Świata, które dały mu drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, ale także m.in. ze względu na świetne skoki podczas Mistrzostw Świata w Predazzo.

Już w pierwszej serii Polak zdołał oddać najdalszy skok w całej stawce (131,5 metra). W drugiej musiał bronić się przed Peterem Prevcen i Andersem Jacobsenem. Skok na 130. metr w kolejnej próbie nie pozostawił jednak wątpliwości, że to Stoch jest najlepszy na świecie.

Jak dotychczas było to jedyne zwycięstwo Stocha w indywidualnym konkursie mistrzostw świata. Do tego dołożył medale wywalczone z drużyną oraz srebrny medal na mistrzostwach świata w lotach (Oberstdorf 2018).

Kamil Stoch w sezonie 2012/2013 (fot. getty images)

Pierwsze zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich: 9 lutego 2014, Soczi

Po raz pierwszy na igrzyska olimpijskie Stoch pojechał w wieku 19 lat. Ani w Pragelato, ani cztery lata później w Whistler nie zabłysnął. Tym, co zrobił na dwóch kolejnych olimpijskich imprezach na stałe zapisał się jednak do historii polskiego sportu.

W 2014 w Soczi nie miał sobie równych. Już 9 lutego, podczas konkursu na skoczni normalnej (K-95), Polak zdemolował konkurencję i z przeszło 12-punktową przewagą nad rywalami wygrał zawody, zostając mistrzem olimpijskim. Sześć dni później powtórzył wyczyn na dużej skoczni – tym razem o wynik musieliśmy drżeć jednak do końca, a przewaga nad drugim Noriaki Kasai wyniosła 1,3 punktu.

Stanąć na podium po raz trzeci z rzędu się nie udało. Loteryjny konkurs na normalnej skoczni w Pjongczangu zakończył się zwycięstwem Andreasa Wellingera. Stoch zakończył go na czwartym miejscu. I tym razem z igrzysk wyjechał jednak z dwoma medalami. Na dużej skoczni pokazał bowiem klasę, broniąc tytułu mistrza olimpijskiego z Soczi. Z drużyną zrobił zaś to, co nie udało się cztery lata wcześniej – stanął na podium, zdobywając brązowy medal.

Kamil Stoch odbiera drugi złoty medal na igrzyskach w Soczi (fot. PAP)
Piękny gest Kamila Stocha! Przekazał swojemu sztabowi... 120 tys. zł nagrody!
Stoch: studia skończyłem tylko dzięki żonie
Stoch: po Turnieju Czterech Skoczni przez tydzień byłem nie do użycia

podobne informacje

Puchar Świata w Zakopanem: Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Kamil Stoch po konkursie drużynowym

Puchar Świata i Puchar Narodów: konkurs drużynowy w Zakopanem

Puchar Świata w Zakopanem: Polacy na podium, Dawid Kubacki z rekordem skoczni

Puchar Świata w Zakopanem: Polacy tuż za podium po pierwszej serii