tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Zmiany w LM. Inne godziny spotkań, szersza ławka rezerwowych

W najbliższym sezonie Ligi Mistrzów dojdzie do kilku zmian, które będą istotne zarówno dla klubów, piłkarzy, jak i kibiców. Korekcie poddana zostanie między innymi godzina rozgrywania spotkań, ale i liczba możliwych zmian dokonywanych w dogrywce.
Trofeum za wygranie Ligi Mistrzów i kadr z meczu finałowego (fot. Getty Images)

Rostkowski o finale LM: piłkarska zbrodnia doskonała

Z perspektywy kibica najważniejsza jest informacja dotycząca nowej pory rozgrywania spotkań. Dotychczas wszystkie mecze (poza drobnymi wyjątkami i starciami w Rosji, Azerbejdżanie lub Kazachstanie), rozgrywane były o 20:45. Od sezonu 2018/19, mecze będą się rozpoczynały kwadrans później, a dwa spotkania każdego dnia meczowego wystartują o 18:55.

Wyjątkiem będą jednak konfrontacje z ostatniej kolejki fazy grupowej, bowiem wówczas wszystkie mecze zostaną rozegrane równolegle.

Kadr z sobotniego finału LM (fot. Getty Images) UEFA postanowiła również, że jeśli w jakimkolwiek meczu fazy pucharowej dojdzie do dogrywki, trenerzy obu zespołów będą mogli wykonać jedną zmianę więcej i łącznie wprowadzić na boisko aż czterech piłkarzy.

Także i wybór spośród rezerwowych będzie znacznie bogatszy. Dotychczas na ławce mogło zasiadać siedmiu zawodników. Teraz, za wyjątkiem meczów finałowych (tak w LM, jak i LE), będzie ich 12.

Istotne jest również, że zimą kluby będą mogły zarejestrować trzech dodatkowych zawodników, a wykluczeniu ulegnie przepis dotyczący tego, że gra jesienią w pucharach w innym klubie wykluczała możliwość rywalizacji po zmianie barw.

Znacznie trudniej będzie także awansować do Ligi Mistrzów drogą wiodącą przez eliminacje. W następnych rozgrywkach awans z eliminacji uzyska tylko sześć drużyn – cztery ze "ścieżki mistrzowskiej" i dwie z "niemistrzowskiej". Dobrą informację jest jednak to, że wszyscy mistrzowie, którzy potkną się w drodze do Ligi Mistrzów otrzymają szansę gry w eliminacjach Ligi Europejskiej w specjalnej ścieżce mistrzowskiej.

A tak prawdopodobnie będzie wyglądał podział na koszyki (gwiazdką oznaczone zespoły biorące udział w eliminacjach, które są faworytami do awansu i mają najwyższy współczynnik UEFA).

podobne informacje

Futsalowa LM: Chorwat Bajrusović dwa dni podróżował do Lizbony

Plan transmisji w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej. Liga Mistrzów, mecz szczypiornistów i WTA Finals

Hokejowa LM: niezły mecz tyszan zakończony porażką w Helsinkach

Liga Mistrzów: bezpłatne transmisje do Ameryki Południowej na Facebooku