Zbiórki defensywne
34
34

Życiowy popis Jamesa to za mało. Warriors prowadzą

Golden State Warriors przetrwali najlepszy pod względem punktów w fazie play-off (51) mecz LeBrona Jamesa i zdołali pokonać po dogrywce Cleveland Cavaliers 124:114 w pierwszym starciu finałów NBA.
LeBron James (fot. Getty)

Historyczny finał w NBA. Pierwszy taki przypadek

Był to pierwszy raz, kiedy James zdobył ponad 50 punktów w tej fazie rozgrywek. Trafił 19 na 32 rzuty z gry. Zrównał się także z Michaelem Jordanem pod względem meczów z 30 punktami lub więcej w play-off. Od dziś ma ich 109, co stanowi rekord.

Dogrywka jednak nie poszła po myśli Kawalerzystów, którzy zepsuli pierwsze pięć rzutów, w trakcie gdy ich rywale zdobyli dziewięć punktów z rzędu. Wszystko było już praktycznie jasne po rzucie Draymonda Greena za trzy, który dał prowadzenie 119:109.

Stephen Curry (fot. Getty) Natomiast w końcówce regulaminowego czasu miała miejsce kontrowersyjna sytuacja. James trafił rzut, który dał jego zespołowi prowadzenie 106:104 na 50 sekund przed końcem. W kolejnej akcji sędziowie odgwizdali ofensywny faul Kevina Duranta właśnie na liderze Cavaliers. Po obejrzeniu powtórek zmienili jednak zdanie i uznali, że przewinił James, dając Durantowi możliwość wyrównania wyniku po dwóch rzutach wolnych.

Zespół z Ohio był niesamowicie blisko niespodziewanej wygranej. Na 4,7 s przed końcem czwartej kwarty rzuty wolne wykonywał George Hill. Pierwszy trafił, czym doprowadził do remisu, ale w drugiej próbie chybił. Kawalerzyści mieli jeszcze jedną szansę, bo piłkę zebrał JR Smith. 32-latek zamiast rzucać zaczął jednak uciekać na obwód, bo myślał, że jego zespół prowadzi i chciał, aby upłynął pozostały czas.

Największym dorobkiem punktowym w zespole Warriors mógł się pochwalić Stephen Curry (29). Tuż za nim uplaspowali się Durant (26) i Klay Thompson (24).

Bliski osiągnięcia triple-double był Green, który rzucił 13 punktów, miał 11 zbiórek, ale "tylko" dziewięć asyst. Z kolei mecz z double-double zakończył Kevin Love (21 pkt, 11 zbiórek).

Drugi mecz odbędzie się w nocy z niedzieli na poniedziałek, również w Oakland.