tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

"Ludzie znikąd. Nieprzenikniony świat skautów piłkarskich" – recenzja

Calvin Michael opowiada o losach skautów pracujących na Wyspach Brytyjskich. Przybliża ich pracę i pokazuje, jak trudna jest ta profesja...
Raheem Sterling (fot. Getty Images)

Przedstawiono życie skautów, którzy odkryli wielu klasowych piłkarzy. Autor przebywał z nimi przez wiele godzin, obejrzał mnóstwo meczów i sam wcielał się w tę rolę. Książka nie traktuje wyłącznie o tych, którzy pracowali w najlepszych angielskich klubach. Uświadamia, jak trudna i niepewna jest praca na niższych szczeblach rozgrywek.

Można dowiedzieć się ciekawych rzeczy. Michael zdradza kulisy odkrycia takich graczy jak Raheem Sterling i Jack Butland, ale też uświadamia, za jak niewielkie pieniądze pracują czasami ci, którzy znajdują tych wartych później kilka lub kilkadziesiąt milionów funtów. Skauting jawi się jako niezwykła pasja, fascynacja piłkarzami. Ogrom pracy nie zawsze doceniany jest przez władze klubów. Co interesujące, skauci podkreślają, że obserwowanie zawodnika ma niewiele wspólnego z... oglądaniem meczu.

Publikacja Michaela pokazuje też wpływ nowych technologii. Starodawni skauci – obserwujący mecze przy linii boiska i robiący notatki – są wypierani przez oceniających zawodników za pomocą analiz komputerowych. Jak jednak dowodzi autor i jego bohaterowie, korzystanie z darów techniki nigdy w pełni nie zastąpi tradycyjnej oceny piłkarza.

Książka pisana jest nie tylko dla fanów angielskiego futbolu. Pozwala sprawdzić wszystkim losy znanych i ocenić ich z perspektywy czasu. W publikacji Sterling jest jeszcze zawodnikiem Liverpoolu. Teraz wiadomo, jak spisują się obiecujący piłkarze, o których wspominali skauci...